Дали процесорот A12 Bionic е увертира на новите процесори за Mac?

iPhone Xs

Иако за многумина последниот главен тоа беше едно од најпознатите без кофеин за континуитетот што постоел во она што има врска со iPhone Xs и Xs Max Во врска со моделот iPhone X, мора да кажеме дека под сè што беше презентирано, постои можна изјава за намера.

Имаше многу прилики во кои се шпекулираше дека Apple би можел да го подготви своето дефинитивно ослободување од процесорите што ги доставува Intel и тоа не поради технологијата што ја спроведуваат, туку поради времињата и достапноста на нови верзии на моменти што самиот Apple ги посакува .

Ова го велиме затоа што од презентацијата на iPhone X минатата година, во тестовите за изведба на неговиот процесор A11 Bionic можеше да се види дека ги имаше истите резултати на перформанси и стабилност како и 12-инчниот процесор MacBook.

MacBook_pro_2018

Оваа година се случи повторно и тоа е дека тестовите за изведба се веќе извршени на новите iPhone Xs, Xs Max и Xr t, особено во првите две, забележано е дека нивната моќ е споредлива со моќта на моделите MaBook Pro.

Несомнено една од новините оваа година е новото срце на овие смартфони, се однесуваме секако на новиот СПЦ кој Јаболко има именувано A12 Bionic и дека стана првиот процесор произведен во 7 nm од тајванскиот TSMC. 

Apple на презентацијата ја изложи фразата „најинтелигентниот и најмоќниот чип некогаш создаден во паметен телефон“, што може да биде наслов само по себе.

Ако го анализираме кажаното од Apple, можеме да го увериме тоа со процесор како A12 Bionic што го има 6 јадра, две со високи перформанси и четири со висока ефикасност, каде први се оние кои се одговорни за сложени задачи, додека останатите четири се занимаваат со заеднички задачи, се јасни кандидати да бидат претходници на некои процесори за идните MacBooks.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.