Како да го користите AirDrop на Mac

AirDrop Mac

AirDrop е без сомнение дека ова е за многумина од нас една од најдобрите одлики што ги имаме на располагање на iOS и macOS да споделуваме секаков вид фотографии, документи, врски, видеа, локации во рамките на „Карти“ и други датотеки што ги имаме на нашиот компјутер.

Употребата на AirDrop се зголемува со текот на времето и оваа опција станува се пофункционална за корисниците на Apple. Без сомнение на почетокот можеме да кажеме дека технологијата за споделување на овие датотеки не беше целосно имплементирана или не работеше како што работи денес, затоа инсистираме на нејзината употреба секогаш кога е можно, бидејќи Брз е, едноставен и пред се работи многу добро за споделување на сите видови документи или евиденција.

Поврзана статија:
Како да додадете кратенка на AirDrop во пристаништето на нашиот Mac

Но, за почеток, мора да бидеме јасни дека AirDrop не може да се користи надвор од опремата на Apple. Нешто што многу корисници сè уште не го разбираат е начинот на кој сите овие датотеки можат да се споделуваат со помош на AirDrop на нашиот Mac, iPhone, iPad или iPod touch, и овој начин е преку WiFi и Bluetooth врска. Очигледно, начинот на споделување на овие документи е целосно безжичен бидејќи Airdrop работи на сличен начин како виртуелна папка поврзана со други уреди, така што од овие тимови се бара да бидат блиску еден до друг. Но, ајде да започнеме со работата и да видиме како да го користиме AirDrop на Mac.

Mac компатибилен со AirDrop

Први чекори пред споделување на документи користејќи AirDrop на Mac

Пред да започнете, важно е да се има предвид дека ни требаат минимални предуслови за да можеме да започнеме да споделуваме документи со други луѓе или помеѓу нашите сопствени тимови. За ова, треба да извршиме низа прелиминарни проверки пред сè друго. Овие минуваат низ четири важни точки:

 • Првото нешто е да потврдиме дека сме близу до лицето со кое сакаме да ги споделиме документите и дека тие се во опсегот на покриеност со Bluetooth или WiFi.
 • Опцијата за споделување Интернет помеѓу уредите мора да се деактивира на двата компјутери за да може да споделувате податоци користејќи AirDrop
 • Важно е да потврдиме дека имаме можност да споделуваме податоци добро конфигурирани и тоа може да се види од Пронаоѓачот (страничната лента) AirDrop. Тука имаме достапни три опции што се конфигурирани од „Дозволи ми да бидам видлив за: Никој, само за контакти или за секого“
 • Конечно, ако ја користиме опцијата „Само контакти“, мора да го имаме контактот во нашата агенда за Mac за да можеме да испраќаме или примаме датотеки, во спротивно тие нема да бидат испратени.

Подсекција на оваа тема е дека можеме да пристапиме до менито директно со кликнување на cmd + "space bar" за активирање на Рефлектор и директно пристапувајте до менито AirDrop со директно внесување на „AirDrop“. Ова го избегнува чекорот Пронаоѓач и е нешто побрз.

Пронаоѓач AirDrop

Барања на нашиот Mac за користење AirDrop

За да споделиме содржина помеѓу Mac и iPhone, iPad или iPod touch, треба да ја ажурираме нашата опрема и покрај тоа не работи на сите Mac. Важно е да се земе предвид која опрема е компатибилна со AirDrop за да не се користи лудо обидувајќи се да испраќате датотеки или документи на компјутери што не можете. да се започне треба да ги имаме овие барања:

 • Mac 2012 или подоцна (освен Mac Pro од средината на 2012 година) со OS X Yosemite или понов
 • И iPhone, iPad или iPod touch со iOS 7 или понова верзија

Во случај да сакате да споделувате податоци, фотографии, документи или што и да е преку AirDrop помеѓу двајца Mac мора да ја земеме предвид оваа листа на компјутери компатибилни со оваа функционалност на Apple. Ова се моделите што треба да ги имаме за да ги споделиме:

 • Сите добрите страни на MacBook доцна 2008 или подоцна, освен 17-инчниот MacBook Pro на крајот на 2008 година
 • MacBook Air од крајот на 2010 година или подоцна
 • MacBooks од крајот на 2008 година или подоцна, освен белиот MacBook Pro (крајот на 2008 година)
 • iMac од почетокот на 2009 година или подоцна
 • Mac mini од средината на 2010 година или подоцна
 • Mac Pro од почетокот на 2009 година (модел со картичка AirPort Extreme) или средината на 2010 година
 • iMac Pro (сите модели)

Споделете AirDrop

Како да споделувате датотеки користејќи AirDrop

Со обележани сите упатства, можеме да започнеме да споделуваме секаква содржина од нашиот Mac на друг Mac или на кој било iPhone, iPad или iPod Touch што го имаме на дофат. Едноставно е како да барате икона со квадратна форма и стрелка нагоре што ја наоѓаме во Сафари (горна десна страна), кликнете со десното копче на сликата, документот или слично и кликнете на менито «Сподели» и тоа е тоа.

Откако ќе ја имаме датотеката што сакаме да ја споделиме, мора да имаме предвид дека Mac што ќе ги прими документите мора да биде активен, тој не може да биде во мирување бидејќи во состојба на мирување нема да можеме да ја откриеме и очигледно нема да ни дозволи да ги примаме документите или информациите. Ова се случува исто со уредите со iOS кога сакаме да споделиме документ, потребен ни е уредот што ќе прима датотеки за да биде активен.

Корисници на AirDrop

Не можам да го видам другиот уред

Можеби нема да можеме да ги видиме iPhone, iPad или iPod Touch со кои сакаме да го споделиме нашиот документ и тоа обично е од конфигурациски причини, а не од проблем со самата алатка. Мораме да извршиме едноставна проверка Поставки> Општо> AirDrop во рамките на нашиот iOS уред за да провериме дали сè е активирано и да провериме, како што правиме на Mac, дека дозволуваме испраќање содржина од нашите Контакти или од секого.

 • Примање оневозможено: Нема да примате барања за AirDrop
 • Само контакти: само вашите контакти можат да го видат уредот
 • Секој - сите уреди во близина на iOS што користат AirDrop ќе можат да го гледаат вашиот уред

Очигледно активирање на Wi-Fi и Bluetooth конекција или исклучување на опцијата Споделување Интернет се две од точките што треба да се земат предвид за испраќање и примање датотеки преку AirDrop, така што со ова ќе можете споделете ги сите видови документи без проблем помеѓу вашиот Mac и вашиот iPhone, iPad или iPod Touch.

Фотографии AirDrop

Ние мора да ја прифатиме датотеката за таа да биде споделена

За да ги добиете фотографијата, документот, датотеката, врската или што и да испраќаме преку AirDrop, корисникот треба да го прифати неговото внесување на компјутерот, и на macOS и на iOS уреди. Кога некој споделува било каков вид документ со нас преку AirDrop, ќе се огласи известување и Ourе се појави предупредување на нашиот уред со преглед на содржината.

Ова е важно бидејќи ни овозможува да го прифатиме или одбиеме приемот на датотека и навистина е корисно кога сме на места со многу луѓе и ја активиравме опцијата за споделување и примање со „Сите“ од спречуваме кој било документ да не стигне директно до нас без наша согласност на iPhone, iPad, iPod Touch или Mac. Важно е да бидете безбедни во сите случаи и споделувањето документи, фотографии или врски на веб-страници може да биде многу корисно, како и многу опасно доколку е прифатено од луѓе што воопшто не ги познаваме, во јавни места или слично.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.