Огледало Mac екран на паметна телевизија

Airplay Mac OS X и Samsung TV

Дали сакаш огледало Mac екран на Smart TV? Иако е точно дека до сега беше можно да се поврзе оперативниот систем OS X со вашиот Samsung Smart Tv користејќи технологија AirPlay од уредите на Apple, за да се стори тоа беше потребно да се има Apple TV.

Со оваа нова апликација ќе биде можно огледало Mac OS X екран и прегледајте го системот преку компатибилен Samsung Smart TV, извршувајќи едноставна инсталација и поврзувајќи го два уреди на иста мрежа. 

Airplay им овозможува на корисниците брзо управување и споделување на целата музика, фото и видео датотеки безжично помеѓу уредите, емитување музика на Аеродром експрес и огледални екрани досега преку Apple TV.

Извлечете максимум од AirPlay на вашиот паметен телевизор

Инвеститорот AirBeamTV BV го лансираше Mirror за Samsung TV, кој сега е достапен во App Store, за олеснување на пресликување без Apple TV. Ако имате Samsung Smart TV од 2012 година или подоцна и Mac OS X 10.10, ќе можете да користите Mirror за Samsung со максимална компатибилност.

Огледало за ТВ Самсунг

Едноставно, ќе мора да ги поврзете двата уредивие на истата wifi мрежа и СисТемата автоматски ќе бара Smart TV. Откако се наоѓа во список на поврзани уредиСè што треба да направите е да го изберете и да започнете со процесот на пресликување. Програмерите предупредуваат дека може да има доцнење до 3 секунди и, ако е подолго време, тие препорачуваат промена на односот на компресија на сликата.

како да се форматира во фато екфат
Поврзана статија:
Форматирајте флеш-уред со систем FAT или exFAT

Огледало за телевизор Samsung исто така ви овозможува да изберете приказ на мониторот поврзан со вашиот Mac и изберете го аудио изворот: го репродуцира звукот од компјутерот или преку звучниците на Smart TV.

AirBeamTV BV ни нуди а бесплатно симнување и непосредна пробна верзија што можеме да ја користиме за 2 минути, доволно време да се провери удобноста и ефективноста на неговата употреба. Целосната верзија е на App Store за 9,99 € но тоа е многу препорачана опција за огледало Mac екран на Smart TV од Самсунг.

Огледало за Samsung TV (AppStore Link)
Огледало за ТВ Самсунг17,99 евра

Користење на Apple TV + AirPlay

Епл ТВ за огледало на екранот на Паметна телевизија

Ако вашиот Smart TV не е директно компатибилен со технологијата AirPlay на Apple или едноставно имате конвенционален не-„паметен“ телевизор, друга формула што ќе ви овозможи да го дуплирате екранот на вашиот Mac на вашиот телевизор е користете телевизор на Apple.

Можеш да користиш кој било телевизор на Apple втора, трета или четврта генерација, со предност што првите две можат да се добијат по многу добра цена на пазарот на половни производи.

Откако ќе го поседувате вашиот Apple TV, вие само треба да го сторите тоа поврзете го со HDMI кабел до вашата телевизија и проверете дали е под истата WiF мрежана кој е поврзан вашиот Mac.

Следно, кликнете на симболот AirPlay лоциран во лентата со мени на вашиот Mac, изберете го вашиот Apple TV и, скоро веднаш, екранот на вашиот компјутер ќе се појави голем на вашиот телевизор.

Поврзана статија:
Поправете грешка „камерата не е поврзана“ во OS X

Во случај да гледате видео од YouTube, A3Player, Mitele, Netflix или која било друга услуга, многу е веројатно дека симболот AirPlay ќе се појави во прозорецот за репродукција. Притиснете го, изберете го вашиот Apple TV и видеото ќе се емитува на вашиот телевизор. Во меѓувреме, можете да продолжите да го користите вашиот Mac како и обично. 

Воздушен папагал 2

AirParrot 2 за пресликување на екранот

Зборувавме за „Огледало за Samsung TV“ и исто така за опцијата да се комбинира AirPlay со Apple TV, но има повеќе опции, на пример, Воздушен папагал 2.

AirParrot е алатката идеален за оние кои поседуваат постар компјутер Mac кој не ја поддржува AirPlay технологијата. Со оваа апликација можете да го дуплирате екранот на вашиот Mac на вашиот телевизор, да го продолжите екранот на вашиот Mac, да испратите видео за да го видите на големиот екран, па дури и да ги удвојувате апликациите поединечно.

Друга предност на AirParrot 2 е тоа Може да го користите и со Apple TV и со уред Chromecast или со звучници компатибилни со AirPlay за да ја испратите вашата музика. Покрај тоа, тој пренесува квалитет до 1080p и може да го поврзете истовремено со неколку приемници.

И, ако не сте многу сигурни дека ова е решението што ви треба, можете преземете бесплатна седумдневна пробна верзија овде, а потоа ќе одлучите дали да ја купите апликацијата или не.

Користење Google Chromecast

уреди за Chromecast

Друга алтернатива со која можете да ја проширите работната површина на вашиот Mac или да го дуплирате екранот на вашиот Mac на вашиот телевизор или надворешен монитор, е преку уредот Google Chromecast во комбинација со апликацијата Air Parrot што штотуку видовме во детали.

Ако имате постар компјутер Mac кој нема поддршка за технологија AirPlay, Оваа комбинација ќе биде поевтина од сумата Apple TV + Air Parrot 2 Иако, да, знаете дека ништо не е подобро разбрано со уредот на Apple од друг уред на Apple.

Со тоа, сè што ви треба е да купите уред со Google Chromecast и да го поврзете на вашиот телевизор и на истата Wi-Fi мрежа под која е вашиот компјутер. Откако ова ќе биде готово, веќе знаете како работи Air Parrot 2: притиснете ја иконата во лентата со мени во вашиот Mac, изберете го уредот Chromecast и можете да го продолжите екранот на вашиот Mac, да го удвоите или да испратите одредена апликација или само аудио .

Сервио

служеше

И завршуваме со Сервио, апликација благодарение на која ќе можете споделете содржина со други уреди поврзани на истата мрежа така што ако имате филмови, серии, фотографии, музика и повеќе на вашиот Mac, можете да ги репродуцирате на вашиот Smart TV без потреба од кабли. Големата разлика е во тоа што со оваа апликација нема да можете да го дуплирате екранот на вашиот Mac на вашиот телевизор, туку да испраќате содржина, но ако ова е она што го баравте, тогаш тоа ќе биде одлично бидејќи нема да ви треба Apple ТВ, Chromecast или AirPlay, само оваа апликација што можете преземете од нејзината официјална веб-страница и користете го како бесплатен пробен период за петнаесет дена ...

Ако еден ден Apple одлучи да пушти сопствен телевизор, веројатно е дека можеме да го удвоиме екранот на нашиот Mac многу полесно и без зависност од додатоци или апликации од трети страни, сето тоа со еден едноставен клик, да, знаете дека ако некои денот кога овој производ е лансиран, тоа нема да биде ефтини телевизии и ќе мора да издвоиме многу пари за тоа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Тксарли dijo

  Интересно, ако LG забележи и ни направи изненадување

 2.   јуанкар dijo

  Конечно нешто што работи во мојот Сансамг !!!! Навистина вреди и оди многу добро, ја искористив пробната верзија и веќе ви кажувам дека е луксузна, па ако звукот се слуша на телевизорот треба да инсталирате приклучок, AirBeamTV, а после тоа може да го слуша ТВ без проблеми !! Фантастично !!!
  Морам да коментирам дека тоа е одложено помеѓу компјутерот и телевизорот како што веќе коментира развивачот, но тоа не е нешто што ме загрижува, па скоро имате време да легнете на каучот, хахахаха.
  Одам да го купам токму сега. Ви благодариме за известувањето за SOYDEMAC.

  ПС: Мојот телевизор е Sansumg UE46D6100 и ако добро се сеќавам, тоа е пред 2012 година.

  Салу2.

 3.   макоивергарај dijo

  @juancagr од каде ја добивте пробната верзија? Би сакал да го пробам.

 4.   Марсело кампусано dijo

  наједноставно: користете Vuze (DLNA сервер)

 5.   фер ривера dijo

  пред мојот Mac да се поврзе преку HDMI од гром. сега не е можно ... дали може да е заради тие нови апликации за плаќање ????

 6.   Илваро Марин Ордожез dijo

  Одлични информации