Apple ви дозволува да ги менувате сметките за е-пошта од трети лица Apple ID во Apple

Променете ја сметката за е-пошта на трети лица во Apple ID за сметка за mac

Дали сте еден од оние што се пријавиле за услугите на Apple со сметка за е-пошта од трета страна (Gmail, Yahoo!, Outlook, итн.)? Дали сакате да го промените ова за сметка за е-пошта на Apple? Па, од вчера, оние на Купертино ќе ви овозможи да ја направите оваа промена за една од вашите сметки за е-пошта што завршуваат на @icloud, @ mac.com или @ me.com.

Како што е соопштено од Macrumors, ова ново движење на компанијата е достапно од вчера, 31 октомври. Сепак, се чини дека не сите корисници можат да пристапат до овие промени. Со други зборови, Apple прво тестираше некои корисници и постепено ќе ги достигне сите корисници.

Од друга страна, Apple предупредува и на нешто важно: сметката за е-пошта на Apple ID може да ја смените ако е од услуга од трета страна. Сега, откако ќе доделите е-пошта за јаболко, нема да има враќање назад. Со други зборови: веќе нема да можете да ја репозиционирате сметката за е-пошта што не завршува на едно од трите прекини на Купертино.

За да продолжите со промената, мора да отидете на порталот Apple ID. Откако ќе влезете, напишете ја вашата е-пошта (трета страна) и вашата лозинка. Можно е тоа прашајте неколку безбедносни прашања пред да имате пристап до вашите податоци. По одговорот на овие, првиот дел е за сметката на Apple ID што ја користите. На десната страна ќе ја најдете опцијата за „уредување“.

Со кликнување на оваа опција, под е-поштата што е моментална во тоа време, се појавува можноста за нејзино менување. Притиснете повторно и изберете ја е-поштата со посакуваното завршување на Apple. По оваа промена, притиснете «OK» и сè ќе биде подготвено. Се сеќавам дека Овие чекори се валидни и за промена на сметка на е-пошта од трета страна - На пример, @ outlook.com за @ gmail.com. Во вториот случај, мора да ја потврдите промената преку е-пораката што ќе биде испратена на новата сметка.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Слика на замена за место на Рафаел Артеага dijo

  Здраво. Интересна статија. Јас сум почетник на Mac и се прашував дали пренесувањето од сметка на трета страна на сметка на Apple има корист. Ви благодарам.

 2.   Хуањо dijo

  Па, тој не ме остави да ја направам промената.