Apple го објави ARKit 3.5 за нова зголемена реалност

Apple го издава ARKit 3.5

Apple не само што започна конечни верзии на watchOS и macOS Каталина, исто така, започна и американската компанија новата верзија на ARKit за подобрена верзија на проширена реалност. На овој начин, Apple се представува пред себе. Кога новиот iPad е на пазарот, можете целосно да ја искористите LiDAR камерата. Ова е една од најголемите новини што ќе ги има новиот најпренослив уред од Apple.

ARKit 3.5 за да го искористи LiDAR скенерот на новиот iPad Pro

Apple ја искористи оваа недела за лансирање на нов софтвер за своите уреди. Само што ја објавивте новата верзија на вашиот софтвер за проширена реалност. За да може извлечете максимум од скенерот LiDAR дека новиот iPad Pro се поставува на својата нова задна камера. Најновата верзија на ARKit вклучува геометрија на сцената, моментална зголемена реалност и подобрено снимање на движење и оклузија на луѓе.

ARKit 3.5 ги искористува новите LiDAR скенер и систем за детекција на длабочина во iPad Pro, за поддршка на новата генерација на апликации за проширена реалност. Тие ја користат геометријата на сцената за да го подобрат разбирањето на сцената и затнувањето на објектот. И сега, искуствата со проширена реалност на iPad Pro станаа уште подобри. Сето ова без потреба да напишете нов код.

Со карактеристика на Геометрија на сцената можете да креирате тополошка карта на вашиот простор со етикети. На овој начин можеме да идентификуваме подови, wallsидови, тавани, прозорци, врати и седишта.

На ова го додаваме нов iPad Pro LiDAR скенер, дозволувајќи веднаш поставување на објекти на проширена реалност во реалниот свет, без скенирање. 

Ако сте развивач. Ако сакате подетално да ги дознаете вестите што ви ги носи ARKit 3.5, едноставно морате застани покрај мрежата што Apple го има специјално за овој софтвер.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.