Apple ја обновува својата страница за приватност

Apple ја обновува својата страница за приватност

Безбедноста и приватноста на потрошувачите се многу важни за Apple. По различни скандали на хакови на приватни информации како што се интимни фотографии итн. Apple сакаше да ја лансира и објасни својата позиција во врска со приватноста и безбедноста на своите уреди. Најдобар начин да го направите ова и може да се прошири на сите корисници на Apple? Стартувајте обновена страница за приватност и безбедност.

Овој нов Целна страница Apple има различни делови: „Наша визија за приватност“, „Управувај со твојата приватност“, „извештај за транспарентност“ и „Наша политика за приватност“. Во овој последен дел, оние од Купертино објавуваат дека нивната Политика за приватност е ажурирана кон средината на септември и тие детално објаснуваат како ги третираат сите ваши информации. Уште повеќе, Apple му става на располагање на потрошувачот мерка за контакт доколку има прашања.

исто така, Apple гарантира дека вашите податоци мора безбедно да се чуваат на вашиот уред и тие никогаш не треба да се споделуваат без ваша дозвола. Оттука, тие секогаш користат криптирање на производи, паметна технологија и техники како диференцијална приватност. По ова објаснување, продолжуваме со детали за сите производи што можеме да ги користиме: од Apple Pay до Safari или Touch ID.

Од друга страна, никогаш не боли да се истакнат сите алатките што ги имаме на располагање за да ја заштитиме нашата опрема и, според тоа, нашите приватни информации. Тоа е: ID на допир (Face ID), автентикација на два фактори или ни нуди препораки за безбедносни прашања или ни нуди е-пошта за да можеме да ги контактираме во случај на „фишинг“.

На крај, кажете ви дека исто така ќе имате информации за тоа како се обработуваат сите податоци во секторот за образование. И од како Apple ги третира владините барања или барања од приватни компании. Неговиот режим на работа е добро објаснет и во двата случаи. Овој потег на Apple може да биде реплициран од сите технолошки компании и да му стане јасно на корисникот што се прави со нивните приватни податоци во секое време.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.