Apple лансира нов iMac и го обновува целиот асортиман на периферни уреди

Apple го обновува опсегот iMac со спектакуларни ретино дисплеи. Нови безжични додатоци кои го носат Force Touch на работната површина.

iMac со ретина дисплеј и нови додатоци на Magic

„Епл“ денес објави дека ја обнови целата палета на компјутери „iMac“. 21,5-инчниот модел дебитира со Retina 4K дисплеј и сите 27-инчни модели вклучуваат сензационален Retina 5K дисплеј. Фотографиите и видеата заживуваат на новите ретина мрежни дисплеи со поширок спектар на бои и спектакуларен квалитет на сликата. Овие iMac исто така имаат помоќни процесори и графики, двојни порти Thunderbolt 2 и нови опции за складирање што ги поставуваат поставките за Fusion Drive со високи перформанси по уште подостапна цена.

слика

Apple денес воведе и нова палета на безжични додатоци: Magic Keyboard, Magic Mouse 2 и Magic Trackpad 2. Тие имаат нов дизајн кој е поудобен од кога било и вклучуваат батерија на полнење, така што корисниците нема повеќе да користат батерии за еднократна употреба. Плус, новата Magic Trackpad 2 ја носи револуционерната технологија на Apple со Force Touch на вашата работна површина за да комуницирате со вашиот iMac на сосема нов начин.

слика

слика

„Од првиот iMac до денес, суштината на iMac не е променета. Отсекогаш била одлична работна површина со најнова технологија, спектакуларни дисплеи и најдобар дизајн “, изјави Филип Шилер, постар потпретседател на„ Епл “за светски маркетинг. „Овие се најимпресивните iMac што некогаш сме ги направиле. Со нови ретина дисплеи, помоќна графика и процесори и нови додатоци на Magic, iMac продолжува да го редефинира концептот на десктоп компјутери “.

Текстот е подобар за читање од кога било на ретино-дисплејот, се чини дека видеата излегуваат од екранот, а фотографиите се неверојатно детални. 21,5-инчниот iMac е достапен со Retina 4K дисплеј, со резолуција од 4.096 на 2.304 и 9,4 милиони пиксели (4,5 пати повеќе од стандардниот 21,5-инчен модел). И, сите 27-инчен iMac вклучуваат Retina 5K дисплеј, највисока резолуција досега видена во сè-во-едно, со 14,7 милиони пиксели (7 пати повеќе од HD монитор). Сега со ретина дисплеј на 21,5-инчните и сите 27-инчни модели, iMac со ретина-дисплеј е подостапен од кога било.

Новите Retina дисплеи покажуваат поширок спектар на бои, така што корисникот може да ужива во поживописни бои. Дисплеите засновани на стандардот sRGB не можат да прикажат многу од боите. Сепак, новите Retina 5K и 4K дисплеи имаат поширок спектар на бои заснован на P3 кој нуди 25% повеќе боја. Затоа, сликите се подетални, живописни и реални.

Новиот 5-инчен iMac со Retina 27K дисплеј е побрз и помоќен. Доаѓа со процесори на Intel Core од 3,7-та генерација и најнова графика со AMD со високи перформанси, испорачувајќи до 4 терафлопи компјутерска моќ. Новиот 21,5-инчен iMac со Retina 2K дисплеј се карактеризира со петта генерација на Intel Core процесор и подобрена Intel Iris Pro Graphics. Сега сите iMac модели вклучуваат две порти Thunderbolt 20 како стандард, со брзина на пренос до 802.11 Gb / s за надворешни погони и периферни уреди со високи перформанси. Дополнително, технологијата Wi-Fi 1,3ac со три потоци на податоци ви овозможува да се поврзете со безжични мрежи до XNUMX Gb / s. *

Fusion Drive комбинира голем капацитет на хард диск со високи перформанси на флеш меморија за побрзо подигнување на вашиот компјутер и пристап до апликации и датотеки со полна брзина. Fusion Drive работи во тандем со OS X за да се приспособи на начинот на кој го користите вашиот iMac, ставајќи ги најчесто користените датотеки и апликации во флеш меморијата. Неговата неверојатна изведба сега е подостапна со новата конфигурација што комбинира хард диск од 1 ТБ со флеш меморија од 24 GB. Fusion Drive е исто така достапен во 2 ТБ и 3 ТБ конфигурации со 128 GB флеш меморија за да се справи со најсложените задачи. И, ако корисниците бараат крајно складирање, достапна им е 100% опција за блиц до 1TB што е до 2,5x побрза. **

Новата волшебна тастатура, магичен глушец 2 и волшебна трака 2 е поудобна, разноврсна и попочитувана со околината. Бидејќи се дизајнирани со вградена литиум-јонска батерија на полнење, овие три додатоци повеќе не бараат батерии за еднократна употреба и затоа нивната внатрешна структура е поцврста, а квалитетот е повисок. Новата магична тастатура има целосна големина и тенок дизајн што зафаќа 13% помалку простор. Неговиот долен профил има нов механизам за ножици за пишување со поголема прецизност, стабилност и удобност. Новиот Magic Mouse 2 е полесен и посилен, а неговата основа е оптимизирана за полесно лизгање. Новиот Magic Trackpad 2 има 29% поголема површина и овозможува за прв пат користење на технологијата Force Touch на работната површина. Force Touch отвора врата кон нови начини за интеракција со вашиот Mac, вклучувајќи го и новиот тврд клик што ви овозможува брзо да барате зборови во речникот, да прегледате датотека или да покажете адреса на мапата. Новите Magic уреди се спојуваат со вашиот Mac веднаш штом се поврзат со кабелот за полнење Молња на USB, а батеријата трае до повеќе од еден месец со целосно полнење. ***

Сите нови Mac-а доаѓаат со OS X El Capitan, најновата верзија на OS X. Врз основа на напредните карактеристики и напредниот дизајн на Yosemite, El Capitan го подобрува искуството на Mac со нови функции во управување со прозорци, вградени апликации и пребарувања во центарот на вниманието, плус перформанси подобрувања за зголемување на брзината и одговорноста во секојдневните активности како што се лансирање и префрлување апликации, отворање PDF документи и пристап до е-пошта. Ел Капитан е дизајниран специјално за ретина-дисплејот и вклучува нов системски фонт наречен Сан Франциско кој е оптимизиран за да може подобро да се чита на овој дисплеј.

Апликациите iMovie, GarageBand и iWork се вклучени бесплатно со сите нови iMac. iMovie исто така се ажурираше денес за да поддржува 4K видео за да создаде неверојатни филмови. Корисникот може да користи GarageBand за да компонира музика или да научи да свири на пијано или гитара. А пакетот апликации iWork - Pages, Numbers и Keynote - го олеснува креирањето, уредувањето и споделувањето зачудувачки документи, табеларни пресметки и презентации. Со Pages, Numbers и Keynote за iCloud, можете да креирате документ на вашиот iPhone или iPad, да го уредувате на вашиот Mac и да го испратите на некој колега, дури и кога работите на компјутер.

Цените и достапноста

5-инчниот iMac со Retina 27K дисплеј е достапен сега на Apple.com, во продавниците на Apple и кај одбрани овластени препродавачи на Apple. 27-инчниот iMac е достапен во три модели со препорачани цени почнувајќи од 2.129 €, 2.329 € и 2.629 € (сите цени вклучуваат ДДВ). Дознајте повеќе за техничките спецификации, опциите за прилагодена конфигурација и додатоците на www.apple.com/en/imac.

21,5-инчниот iMac е достапен на Apple.com, во продавниците на Apple и кај одбрани овластени препродавачи на Apple. 21,5-инчниот iMac е достапен во два модела со препорачани цени кои започнуваат од 1.279 евра и 1.529 евра. А, моделот со Retina 4K дисплеј започнува од 1.729 евра (сите цени вклучуваат ДДВ). Дознајте повеќе за техничките спецификации, опциите за прилагодена конфигурација и додатоците на www.apple.com/en/imac.

Сите нови iMac ги вклучуваат новата Magic Keyboard и Magic Mouse 2 како стандард, а клиентите исто така можат да го нарачаат новиот Magic Trackpad 2 доколку сакаат. Новите додатоци на Magic се исто така достапни на Apple.com, Apple Stores и изберете Овластени препродавачи на Apple. Волшебната тастатура сега е достапна на MSRP од 119 евра, Magic Magic 2 на MSRP од 89 € и Magic Trackpad 2 на MSRP од 149 € (сите цени вклучуваат ДДВ).

БЕШЕ ТЕ | Епл Прес оддел


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.