CarPlay стана неопходност за многу корисници

Откако Apple го претстави CarPlay на пазарот, се повеќе и повеќе производители се одлучуваат за оваа безжична технологија за поврзување на нашиот iPhone со возилото. Со секоја нова верзија на iOS, Apple ни нуди нови функции за да можеме да го извлечеме максимумот од нашиот уред на таков начин што бројот на корисници кои при купување ново возило тие бараат да биде инсталиран што е компатибилен со CarPlay. Податоците од најновата анкета спроведена во САД и Еруопа потврдуваат дека тројца од четири корисници сметаат дека е од суштинско значење да се управува со возилото со CarPlay со цел да се разгледаат како опција.

И покрај тоа што стана скоро суштинско барање за многу корисници, бројот на достапни апликации и компатибилни со CarPlay е сè уште многу мал и едвај наоѓаме десетина апликации со кои можеме да управуваме директно од екранот на нашето возило без никогаш да мораме да го допираме iPhone.

Но, ако земеме предвид дека главните апликации што ги користат корисниците се Apple Music и Podcasts апликацијата заедно со Apple мапите потребите можат совршено да се задоволат И не е потребно да имаме поголем број апликации за да можеме да го искористиме потенцијалот што ни го нуди оваа технологија на Apple, иако секако, колку повеќе, толку подобро, бидејќи немаат сите исти вкусови и потреби.

Сега Тешко е да се најде производител што не нуди CarPlay и Android Auto како опција или природно на возилата што ги пуштаат на пазарот. Помина времето кога производителите инсистираа да воведат мултимедијален систем кој беше компатибилен само со многу мал број уреди и кој исто така не ни дозволуваше во кое било време да го користиме прелистувачот на нашиот паметен телефон во мултимедијалниот систем на возилото, опција што е моментално можно благодарение на CarPlay и Android Auto.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Рафа dijo

    Да, не знам како можев да живеам и да возам толку многу години без тоа! мојот живот е тотално променет, јас сум нов и среќен човек! Колку сме глупави, толку повеќе сме навлечени на овие гаџети