CCN-CERT објавува прирачник за безбедност на Apple

Јаболко CCN-CERT

Националниот криптолошки центар (CCN-CERT) објави прилично детална студија за безбедноста на компјутерите на Apple. Тоа е збир на добри практики во користењето на технологиите и особено кога станува збор за уредите од американската компанија. Тие зборуваат од тоа што е Apple ID и како да се зајакне, до употребата на Siri на уредите.

CCN-CERT е доста прецизен во овој безбедносен извештај за Apple

Извештајот дека CCN-CERT Шпански работи околу безбедноста во различни уреди на Apple. Сепак, читањето е лесно и можете да добиете добри идеи за спроведување доколку сакаме да имаме уред, не само добар и убав, туку и сигурно.

Безбедноста овие денови е многу важна и е тесно поврзана со Заштита на на нашите комуникации, но исто така и на нашите навики и движења што ги извршуваме на дневна основа (добро, тешко дека сме правеле движења за еден месец, но еј, да го игнорираме вирусот).

Во документот кого можеме да го имаме слободен пристап На пример, објаснето ни е од што се состои Apple ID и како можеме да ја зајакнеме неговата безбедност. Исто така, зборува за асистентот на Apple, Siri и како можеме да ја подобриме неговата безбедност кога тоа ќе ни помогне.

Се состои од нешто повеќе од 100 страници, па затоа е доста сеопфатен. Многу вреди да се прочита, бидејќи сигурно постојат карактеристики во кои ќе се расветли малку повеќе светлина, бидејќи априорно може да изгледаат прилично заморни. Семејната услуга iCloud и другите се јасен пример за ова.

Многу детално Поглавје 6 посветено на далечинско пребарување на уреди од iPhone или Mac.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.