Final Cut Pro се ажурира за да додаде поддршка на новиот MacBook Pro и Cinema режим

Final Cut Pro

Една од апликациите која несомнено е Најголема корист ќе имате од новите MacBook Pro Со процесорите M1 Max и M1 Pro, тоа е Final Cut Pro, професионалниот уредувач на видео што ја пропушти моќта што Apple долго време не ја нудеше во опсегот Pro, опсег што се чинеше дека компанијата беше напуштена.

Apple објави ново ажурирање на Final Cut Pro, ново ажурирање кое не само што е компатибилно со новиот MacBook Pro што Apple го претстави пред неколку дена, туку и дозволува уредувајте видеа снимени во режим на кино што дојде од раката на новата генерација на iPhone.

Final Cut Pro

Што е ново во Final Cut верзијата 10.6

Следење на објекти

Следење на објекти користи Neural Engine од Apple да го направи процесот на видео анализа на Mac со M1 процесорот многу побрз.

  • Прикачете дополнителни наслови на постојните песни користејќи го паѓачкото мени извор на тракерот во прегледувачот.
  • Користете го уредникот за следење на временската линија за брзо реанализирање на сегменти од постоечка песна или директно да ги избришете.
  • Рачно додајте роботче од инспекторот, приспособете го обликот на маската и изберете од различни типови на анализа на индексирање.
  • Повлечете генератори, наслови или ефекти до гледачот за автоматско откривање, следење и усогласување на движењето на лицата или предметите користејќи машинско учење.

Како што искоментирав, оваа нова верзија вклучува нови функции кои им овозможуваат на корисниците уредувајте видеа снимени со режим на кино, оваа опција е достапна само на компјутерите со macOS Monterey (верзија што ќе излезе на 25 октомври).

Исто така, можеме да ги користиме контролите на инспекторот за кино модифицирајте го интензитетот на ефектот на заматување и додадете клучни рамки за да го промените тој ефект според временската линија. Исто така, ни овозможува да ги видиме и елиминираме точките за фокусирање што не нè интересираат.

За оние кои не можеме да си дозволиме Final Cut Pro, Apple ја ажурираше бесплатната апликација iMovie за macOS, додавајќи поддршка за режим на кино.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.