Google Chrome ќе донесе многу интересна новина за MacBook Pro со Touch Bar

Допрете ја лентата MacBook Pro

Во претходната статија ви кажав дали сензорот Touch ID што го има новиот MacBook Pro со Touch Bar ќе трае со текот на времето или, напротив, Apple веќе го тестира сензорот Face ID и на компјутерите.

Оваа идеја не би била пресилна и е дека во последниот Keynote бевме сведоци на судбината на Touch ID во целиот нов опсег на iPhone-и, кој може да биде пренесен на iPad во следниот Keynote и конечно во MacBook.

Како и да е, развивачите на апликации macOS, вклучувајќи го и самиот Google со Google Chrome, тие треба да работат и во верзијата 70 на Google Chrome можноста за користете сензор за MacBook Pro Touch ID со допирна лента.

За кратко време, корисниците кои ќе ја користат новата верзија на Google Chrome, ќе можат да го користат наведениот прелистувач за да користат отпечаток од прстот со Ensor Touch ID. Во натамошниот текст, Google Chrome 70 ќе му овозможи на крајниот корисник да го користи сензорот Touch ID дигитално да се автентицира.

 

Овозможувајќи му на корисникот автентикација преку прелистувачот, овој систем може да се користи и во прелистувач различен од Safari на Apple. Постојат моменти кога веб-страниците на одредени места не можат да работат добро во Safari поради некомпатибилност и затоа корисникот прибегнува кон Google Chrome. Па од сега и вие ќе можете користете автентикација за отпечатоци од прст на мрежата прелистана во Google Chrome. 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.