iPhone и Macintosh се на врвот на 100-те најдобри дизајни на Fortune

Macintosh

Fortune е американско списание сопственост на престижното време посветено на деловниот свет. Тоа е како еден вид „Проширување“ што го имаме овде во Шпанија, но во голема мера, како и сè што е направено во САД. Дадено е да се соберат информации и да се објават нејзините списоци ширум светот.

Најбогатите луѓе, менаџерите кои заработуваат повеќе пари, зелените компании и слично за да ги забавуваат своите читатели. Денес тој го објави списокот на „100-те најдобри дизајни на модерното време“ И, како може да биде поинаку, уредите на Apple се вклучени на списокот. Ајде да видиме кои се тие.

Број еден на списокот е за него iPhone од Apple. Како причина за успехот, Fortune ја наведува немилосрдната иновација на компанијата во дизајнот на хардвер и софтвер. Цитат буквално: „Тоа е направа што го смени нашиот начин на живот“.

Број два е за него Macintosh. Тие го дефинираат како претходник на персоналните компјутери, кој не постои до денес. Револуција во светот на компјутерите што воведе компјутери во американските домови, а подоцна и низ целиот свет.

Десеттото место е за iPod-от, исто така од Apple. Објавен е во 2001 година и засекогаш го смени начинот на слушање музика. Премина од аналогни на винил плочи и касети во дигитални.

MacBook

Првиот MacBook се појавува на 14-тото на списокот.

Во позицијата 14 се наоѓаме MacBook Pro. Неговиот цитат е: „предизвикани креативни професионалци за работна површина“. Воведен е во февруари 2006 година како професионален преносен Mac, заменувајќи го PowerPC G4 и воведувајќи ја ерата на Интел во компјутерите на Apple.

На бројот 22 на списокот ја наоѓаме платформата за апликации Apple Store. Широк каталог на апликации за бесконечно проширување на функциите што ги извршува вашиот мобилен уред на Apple. Од нејзиното појавување во 2008 година, создадени се повеќе од 2 милиони апликации за оваа платформа, со голем број преземања кои надминуваат сто милијарди.

26-то место е за оперативниот систем на iPhone-и: iOS. Фортуна го фали овој фирмвер велејќи дека тој е „едноставен за употреба, но сепак моќен за сериозна работа“.

На позиција 46 од рангирањето се појавува Епл Види, со мотото: „моќта на iPhone во кутија не многу поголема од поштенска марка“. Официјално претставен во септември 2014 година со три клучни карактеристики: точен и прилагодлив часовник, интимен начин за поврзување и комуникација и сеопфатен придружник за здравје и фитнес.

Бројот 64 се појавува како последен производ на списокот, Јаболко Плаќаат. Fortune ја истакнува неговата лесна употреба и нејзината безбедност. Системот започна во САД во 2013 година и веќе е во функција во повеќе од 50 земји.

Другите значајни спомнувања на оваа листа вклучуваат збир на градежни блокови од Лего, el Сони Вокмен, и книжарницата Били од Икеа, меѓу другите. Вистината е дека тоа е кул список за посета. Можете да го проверите во следново линк.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.