iPhone нема услуга Зошто се случува ова?

iPhone нема услуга

Дали ви се случило вашиот iPhone да ја изгуби врската со мобилната мрежа и да ја покаже пораката „Нема услуга“? Ова е едно од најфрустрирачките искуства што можат да го имаат корисниците на iPhone, особено кога треба да направат важен повик или да испратат итна порака. Во оваа статија, ќе откриете зошто а iPhone нема услуга може да ви го премине патот.

Зошто iPhone останува без услуга?

Пораката „Нема услуга“ на вашиот iPhone покажува дека вашиот уред не е поврзан на мобилната мрежа, што значи дека не можете да остварувате или примате повици, да испраќате или примате текстуални пораки или да користите мобилни податоци. Меѓу главните причини за iPhone без услуга, можеме да го најдеме следново:

Проблеми со SIM картичката

La СИМ картичка тоа е картичката што ја вметнувате во вашиот iPhone што ви овозможува да се поврзете на мобилната мрежа на вашиот оператор. Ако вашиот iPhone ја прикаже пораката „Нема услуга“, може да има проблем со вашата SIM-картичка. Можете да го пробате следново за да го поправите:

 • Отстранете ја и повторно вметнете ја SIM картичката: Понекогаш SIM-картичката може да се олабави или да не е правилно ставена во фиоката за SIM на вашиот iPhone. Отстранете го и повторно вметнете го уверувајќи се дека е цврсто.
 • Обидете се со друга SIM-картичка: Ако имате пристап до друга SIM-картичка, вметнете ја во вашиот iPhone за да видите дали проблемот е со SIM-картичката или друг проблем.
 • Контактирајте со вашиот оператор: Ако ниту еден од горенаведените чекори не работи, вашата SIM картичка може да биде оштетена или блокирана.

мрежни тешкотии

мрежни тешкотии

Друга можна причина зошто вашиот iPhone може да ја прикаже пораката „Нема услуга“ е проблем со мобилната мрежа. ако на мрежа на вашиот оператор е неактивен или има проблеми, вашиот iPhone нема да може да се поврзе со него. Еве неколку можни решенија:

 • Проверете го статусот на мрежата на вашиот оператор: Проверете ја веб-локацијата на вашиот оператор или социјалните медиуми за да видите дали има проблеми со мрежата во вашата област.
 • Обидете се повторно подоцна: Ако мрежата на вашиот оператор е во прекин или има проблеми, проблемот може сам да се реши по некое време.
 • Ресетирајте ги мрежните поставки: Во поставките на вашиот iPhone, одете во „Општо“ и потоа „Ресетирање“. Изберете „Reset Network Settings“ за да ги избришете сите зачувани мрежи и лозинки и да ги ресетирате мрежните поставки на вашиот iPhone.

проблеми со конфигурацијата

 • Друга можна причина зошто вие iPhone може да ја прикаже пораката „Нема услуга“ е проблем со поставување на вашиот уред. Ако вашиот iPhone е погрешно конфигуриран, можеби нема да може да се поврзе на мобилната мрежа. Еве неколку предлози за решавање на овие типови проблеми:
 • Проверете ги поставките на вашиот оператор: Проверете дали поставките на вашиот оператор се точни. Одете во „Cellular Data“ во поставките на вашиот iPhone и проверете дали е наведено името на вашиот оператор.
 • Ажурирање на iPhone: Мора да бидете сигурни дека софтверот на вашиот iPhone е ажуриран на најновата верзија.
 • Вратете ги фабричките поставки: Ако ниту едно од горенаведените решенија не функционира, можете да се обидете да го ресетирате вашиот iPhone на фабрички поставки.

проблеми со конфигурацијата

Често поставувани прашања

Може ли да го користам мојот iPhone ако пишува „Нема услуга“?

Ако вашиот iPhone ја покаже пораката „Нема услуга«, нема да можете да остварувате повици, да испраќате или примате текстуални пораки или да користите мобилни податоци. Сепак, сè уште можете да се поврзете на Wi-Fi и да користите апликации за кои не е потребна врска со мобилната мрежа.

Како можам да ја идентификувам причината за проблемот?

Ако имате пристап до друг СИМ картичка, вметнете го ова во вашиот iPhone за да видите дали проблемот е поради SIM картичката или друг проблем. Ако новата SIM-картичка работи добро, проблемот бил со старата SIM-картичка. Ако новата SIM-картичка покажува и „Без услуга“, проблемот можеби е во вашиот iPhone.

Што да правам ако ниту едно од решенијата не функционира?

Ако ниту едно од горенаведените решенија не функционира, контактирајте со вашиот оператор или однесете го вашиот iPhone во продавницата на Apple за дополнителна помош.

Накратко, Ниту една услуга на iPhone не може да биде предизвикана од различни факторикако што се проблеми со SIM картичката, проблеми со мрежата или проблеми со поставките.

Ако имате постојани проблеми со вашиот iPhone и постојано ја гледате пораката „Нема услуга“, контактирајте со вашиот оператор или однесете го вашиот уред во продавница на Apple за дополнителна помош. Важно е да се реши овој проблем што е можно поскоро, бидејќи недостатокот на мобилна врска може да влијае на способноста на вашиот iPhone да остварува повици, да испраќа текстуални пораки и да користи мобилни податоци, што може да биде голема непријатност за вашиот секојдневен живот. Се надеваме дека со овие решенија ќе можете да го решите проблемот и повторно да се поврзете на мобилната мрежа за кратко време.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.