iBooks и PDF во iCloud. Тајната на iOS 9.3

Јаболко имплементираше многу важна функција во своето ново ажурирање, но оваа функција беше тајна, ништо не беше објавено или кажано, зошто?

„Уште нешто“ што ни недостасуваше

Вчера Ажурирање на iOS 9.3, во кој ги наоѓаме режимот Night Shift, лозинките за белешки и поставките за да ги нарачаме по наш вкус, подобрувања во батеријата и перформансите итн. Но, едно од првите работи што ги најдов не беше именувано, ниту беше решено со бета-верзиите, или барем никој не го имаше забележано, а тоа е: iCloud за iBook.

Што дозволува iCloud за iBook? Тоа ни овозможува да сториме нешто што НЕ беше можно порано, иако некои мислат така, а тоа е да ги зачуваме сите наши PDF документи, епиб, iBooks итн во iCloud, директно, како. Всушност можеме да ги имаме внатре iCloud диск. Ова е многу добра работа што требаше да дојде порано, и е дека во некои ситуации сакав да го вратам мојот iPhone или iPad и ги изгубив сите книги и PDF што ги имав зачувано, и тоа беше непријатност.

слика

Пред да бидат задржани внатре icloud набавки, како кај апликациите или музиката, т.е. дигиталната продавница знаеше дека веќе сте ја купиле и ви понуди можност повторно да ја преземете, но не можете да чувате датотеки и книги преземени од други продавници или други веб-страници. Било кое PDF-то би го изгубиле доколку не го зачувавте на вашиот Mac.

Јаболко бара начини за подобрување и подобрување на своите услуги. И Apple Music што излегува и icloud, што ви нуди бесплатен простор за складирање од 5 GB и за само 1 € повеќе ви дава 50Gb, опција што нема да се двоумам да ја ангажирам штом бесплатните ќе бидат кратки, за сега можам добро да се справам. За да ја зголемат нивната услуга за складирање, тие започнаа iCloud диск и тие ја промовираа употребата на оваа алатка за апликации од трети страни, како што е Pixelmator

Помеѓу некои работи и други, и сега со имплементација на iBooks, тие веднаш ќе ги пополнат нашите бесплатни 5Gb, иако, како мене, ги немаат фотографиите во облак, па ќе не принудат да ги ангажираме плановите за плаќање, кои иако се многу ефтини, но со многу корисници тие може да направи многу добра зделка.

Заврши со тоа што не разбирам зошто не ги именуваа icloud став iBooks во презентацијата. Мислам дека тоа е одлична и корисна функција што ве охрабрувам да ја откриете и испробате.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

8 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Sil dijo

  Здраво, го применив ова ажурирање што вие го коментирате за мојот Ipad 2 и сега не можам да пристапам до ниту една од pdf-датотеките и книгите што ги зачував во Ibooks, можеби тоа е мое незнаење во врска со употребата на облак или Ibooks, но јас би сакал да знам дали има некаков начин повторно да пристапувам до моите датотеки од Ibooks, бидејќи знам дека тие не се изгубени затоа што продолжуваат во поставките во складиштето.
  Однапред ви благодарам многу, ако можете да одговорите на моето прашање.

  1.    Адриана dijo

   Здраво Сил, би сакал да знам дека тие ми одговорија, истото ми се случи и мене. Не можам да пристапувам до моите датотеки во ibooks.

 2.   клабриел dijo

  Здраво, ми се случи истото, го направив ажурирањето и сега не можам да пристапам до многу од моите датотеки, сакам да знам како повторно да пристапувам до нив, знам дека не сум ги изгубил бидејќи ги гледам во меморијата за ibook , но ми требаат и не знам што да правам, имам повеќе од 200 книги во pdf.

  Ве молам, ако некој може да ми помогне, како да му овозможам повторно?

 3.   Хуана јордан dijo

  Нешто многу слично ми се случува; книгите што исчезнаа беа во iCloud. Јас не ги гледам на мојот iPad, но ги гледам од мојот компјутер преку Windows 10

 4.   Бегоша dijo

  И мене ми се случи и не можам да влезам во моите датотеки iBook

 5.   Алехандра Франко dijo

  Изгубив не само книги, туку и важни документи и не знам што да направам за да ги вратам, загрижен сум, некој ми помогне

 6.   Жоакин dijo

  Многу PDF-датотеки исто така исчезнаа за мене. Не ја разбирам оваа операција. Датотеките што недостасуваат не се во iCloud.

  Консултирав страници и гледам дека овој проблем не е нов. Сепак, не успеав да најдам информации за решението, дури и ако има такво.

  Се надевам дека ќе ми дадеш некаков одговор

 7.   Фернандо dijo

  Го имам истиот проблем и сега треба да ги вратам датотеките од iBooks.
  Нема ли некој молам кој има решение ???