iCloud Drive и неговото управување со семејството, нешто што треба да го контролирате и да го знаете

iCloud диск во семејни преференции

Продолжуваме да ја објаснуваме работата на облакот Apple и конкретно делот што има врска со iCloud Drive, или што е истото, делот што има врска со просторот дека имаме бесплатно за зачувување на датотеки што веруваме дека е соодветно. 

Јас веќе објаснив во претходните написи дека треба да бидеме претпазливи со датотеките што се зачувани и од сопствените апликации на macOS и од податоците што iOS апликациите ги зачувуваат во iCloud Drive, бидејќи тие податоци се невидливи за корисникот кога ќе влеземе на iCloud Drive маршрутата или преку iCloud Drive на macOS или Files на iOS, па дури и iCloud Drive на самиот iCloud.com. 

Оние датотеки генерирани од апликациите, како и што можат да се генерираат само од тие апликации, какви и да се, може да се избришат од нив, така што треба да го земете предвид тоа пред да ја деинсталирате која било апликација од во спротивно тие податоци ќе бидат оставени во неизвесност на „повисоко ниво“. 

Но, ајде да одиме таму каде што одиме, а тоа е дека она што денес сакам да ти го објаснам е како да управуваш со складирањето на iCloud Drive кога ќе кликнеш на „Управувај со семејството“ внатре Системски преференции> iCloud> Управувајте со семејството. Првото нешто што треба да направите ако сакате просторот на iCloud Drive да се сподели со друга компонента на вашето семејство е да го конфигурирате системот со тој нов Apple ID на тој роднина, по што ќе ве прашаат што сакате да и дадете права на таа нова личност. 

iCloud диск со семејството

Меѓу опциите што можете да ги изберете е да го споделите вашиот простор во iCloud Drive и од тука потекнува она што сакам да го разгледате. Од тука, можете да го споделите вашиот простор само со остатокот од луѓето во вашата група „семејство“ и нема да можете да дадете неколку концерти на одредено лице како да сте платиле план за складирање од 50 GB, на пример. 

Ако сакате вашето дете да има свои 50 GB, мора да имате средства во неговиот Apple ID, така што од тој ID да изберете да го имате тој план за складирање. Откако ќе го сторите тоа, секој месец ќе се наплаќа тој износ на простор, така што или пренесувате подароци пари на тој Apple ID преку iTunes или асоцирате кредитна картичка, што мислам дека не сакате или купете картички за надополнување iTunes за да ги откупите кодовите. 

Накратко, од „Управувај со семејството“ може да го споделите само вашиот простор за планот. Ако имате простор од 200 GB, тој простор се споделува за сметките што ги назначивте без ограничување за секоја од нив. Се разбира, имајте на ум дека она што е вистина е дека вашите податоци нема да се мешаат со оние на вашите роднини. 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.