iFixit го расклопува новиот MacBook Air

iFixit

Кога бев мал, сакав расклопувајте играчките, за да видат како тие работат внатре. Скалекстричните автомобили беа моја слабост. Гледајќи ги плетенките, чистејќи ги четките на моторот, имав експлозија.

Apple само што го пушти во продажба својот нов MacBook Air, и iFixit веќе доби единица и тие ја расклопија за да ја видат познатата тастатура со ножици. И тие сигурно ќе си поминат убаво. Ајде да видиме што објаснуваат тие.

iFixit денес го објави резултатот од расклопување на единица на нов MacBook Air кој се најде во продажба оваа недела. Очекувањата се несомнено да се види новата тастатура внатре.

Главната забележителна новина во MacBook Air во 2020 година е неговата тастатура со механизам за ножици, важно ажурирање по откажувањето на претходната тастатура со механизам за пеперутки и што ја принуди компанијата да промовира специјална програма за поправка на наведената тастатура поради постојаните дефекти.

Оваа нова технологија на клучни механизми за прв пат беше воведена во 16-инчен MacBook Pro пред само неколку месеци и гледајќи ги своите добри резултати, Apple планира да го постави на сите свои лаптопи со обновување на моделите.

MacBook Air е отворен

Нов ладилник и внатрешни жици. SSD и RAM меморијата се уште се залемени.

Оваа нова тастатура додава само половина милиметар дополнителна дебелина на телото на машината. Новиот MacBook Air сега има димензии 0,5 мм. Плус во својата најгуста точка. Практично истата големина се чува со вклучување на оваа нова тастатура.

Настрана новата тастатура, iFixit најде поголем ладилник над процесорот и нов систем за ожичување помеѓу матичната плоча и тастатурата, за да се олесни расклопувањето за поправки или замена на батеријата.

Залемени се исто батерија, RAM и SSD

La батерија Тоа е точно исто како и неговиот претходник. Хард дискот SSD и RAM меморија тие сè уште се заваруваат на ист начин и не можат да се ажурираат. Во тоа, Apple не е подготвен да направи компромис.

iFixit ја оцени исправливоста на овој нов MacBook Air со a 4 над 10 годинабидејќи има побрз пристап до замена на trackpad и батеријата, вентилатори, звучници и влезни и излезни порти. За промена на тастатурата, мора да се изврши целосно расклопување на единицата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.