iFixit го расклопува новиот Mac mini Late 2014

макини

Откако ја видов внатрешноста на новиот 27-инчен iMac Retina Колегите од iFixit го прават истото со новиот Mac mini Доцна 2014 година. Заклучоците за можноста корисникот да го поправи малиот Mac се малку ниски со оглед на неговата скала на поправка.

Минатиот понеделник видовме еден од главните проблеми на овој нов Mac mini и тој е негов RAM меморија залепена на матична плоча, нешто што на корисниците навистина не им се допаѓа затоа што секогаш ги ограничува можностите за проширување на тимот во иднина. Покрај тоа, резултатот од 6 од 10 во лесна поправка Она со што момците iFixit го оценуваат Mac mini е полошо од 8 од 10 во претходната верзија од 2012 година.

Други разлики откриени во Mac mini кон крајот на 2014 година е дека сега за пристап до неговите црева ви треба шрафцигер Torx, додека во претходната верзија не беше потребно да користите шрафцигер за пристап до внатрешноста на Mac. Откако ќе имаме пристап до внатрешноста, вие може да ја види новата картичка AirPort што се вклучува директно во слотот PCIe наместо преку кабел и го гледаме тоа имаме на располагање само една порта SATA.

Напојувањето за овој нов Mac mini е точно исто како што се користеше во претходните верзии 2011 и 2012 година. Во случај на тврд диск, постои дополнителен излез што може да се користи за поврзување на SSD преку кабел PCIe. Демонтажата не е комплицирана, но залемените RAM мемории и новите завртки на Torx се неколку очигледни разлики во новите модели на Ma mini.

Целиот процес на расклопување можете да го видите директно од веб-страницата на iFixit.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.