iMac Pro може да вгради четврти процесор M1 со процесор од 12

Преден модуларен iMac Pro

iMac Pro концепт

Во март 2021 година, Apple го прекина iMac Pro, модел ориентиран кон професионалниот сектор кој Почна од 5.499 евра и тоа беше во продажба 4 години од неговото воведување. Сепак, се чини дека Apple не заборавил на овој модел и работи на нова генерација како што ве информираме. на крајот на декември.

Според последните гласини, следниот iMac Pro ќе издаде четврти модел на M1 процесор со до 12 јадра.  Во моментов, Apple има три модели на M1 процесор: M1 суши, M1 Pro и M1 Max. Четвртиот модел би доаѓал од iMac Pro.

Изворот на оваа гласина се наоѓа во објавувачот @Dylandkt, кој вчера во неделата објави твит во кој се наведува дека iMac Pro ќе вградува помоќен процесор од M1 Max, процесор кој ќе вградува 12-јадрен процесор.

Оригиналниот M1 процесор, оној што излезе на пазарот со Mac mini, MacBook Air и MacBook Pro, има 8-јадрен графички процесор заедно со 7- или 8-јадрена графика. M1 Pro вклучува процесор со 8 или 10 јадра, додека M1 Max вклучува 10-јадрен процесор со поголема поддршка за меморија и повеќе графички јадра од моделот Pro.

Во моментов не е позната комбинацијата на јадра што Apple може да ги понуди во овој нов процесор М1, но најверојатно е дека 2 се со висока енергетска ефикасност, а останатите, 10 со високи перформанси.

Диландкт тврди дека моделот на Mac тоа ќе дебитира овој нов процесор ќе биде iMac Pro, модел наменет за професионалци. Во однос на M1 процесорот, истиот овој протекувач тврди дека iPad Pro со M2 процесорот ќе се појави на пазарот на есен.

М2 за iPad Pro 2022 година

Веројатно, M2 ќе биде квантен скок во споредба со првата генерација на новата палета на процесори на Apple. Лансирајте нов iMac Pro со нова верзија на процесорот M1 за подоцна да го лансирате M2 со iPad Pro (како што исто така истакнува Dylandkt), Не гледам многу смисла ако, дополнително, овој M2 е помоќен од новиот M1 што може да го објави iMac Pro.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.