iMovie додава поддршка за видео формат macOS High Sierra HEVC

Една од апликациите што најмногу ја користат корисниците на Mac при креирање видеа е iMovie, апликација која неколку месеци е достапна за преземање целосно бесплатно за сите корисници кои имаат Apple ID, дури и да немаат. Ја обнови својата опрема со години. Беше во 2012 година кога Apple започна бесплатно да им ја нуди оваа апликација на корисниците на Mac на сите корисници кои купиле нов Mac, што е уште полошо во последните месеци, што им стана достапно на сите корисници на екосистемот на десктоп Apple. Најновото ажурирање на iMovie ни носи поддршка за новиот видео формат HEVC на iOS 11 и MacOS High Sierra

iMovie е апликација која им овозможува на секој корисник без претходно знаење за уредување на видео да создаде секаков вид видео, благодарение на шаблоните што ги нуди и едноставниот кориснички интерфејс. Со iMovie можеме да додадеме наслови за да ги персонализираме, да додадеме кредити и логоа ... При извоз на сите креации, iMove ни овозможува извезувајте ги и во 4к и во HD квалитет. За да можеме да извезуваме во 4k, нашиот Mac мора да биде од 2011 година или подоцна.

Она што е чудно е што денес, кога поминаа 10 дена од лансирањето на финалната верзија на macOS High Sierra, е дека уредникот Final Cut Pro сè уште не е ажуриран за да го поддржи кодекот H.265, новиот кодек користен и за фотографиите и за видеата што ги правиме со iPhone 7 наваму, или исто така со GoPro Hero 6, уште еден од уредите што штотуку пристигна на пазарот и го користи овој квалитет на кодек за компресија со големина без загуби.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.