IWork пакет за Mac ажуриран во верзија 10.0

Ажурираните апликации iWork

Со неодамнешното ажурирање на iCloud на Apple, сега е редот на пакетот iWork што вклучува страници, броеви и главна точка. Ажуриран е во верзија 10.0 со интересни новости. Особено тесно поврзано со подобрувањата на синхронизирајте папки во iCloud. 

Ајде да преминеме какви новости носат на овие апликации ново ажурирање.

iWork што содржи страници, клучни зборови и броеви се ажурира на верзијата 10.0

Ажурирањето на пакетот iWork што содржи Страници, броеви и Keynote за Mac апликации во Office штотуку е извршено ажурирање на верзијата 10.0; Над сето она што се гледа во оваа нова верзија е поддршката за споделување папки iCloud за датотеки за соработка што е додадена од macOS 10.15.4

Пронајдени се и нови шаблони и форми за уредување со кои можете да работите. Исто така, има нов избирач за оние шаблони и опции за додавање бои, градиенти и многу повеќе.

Ажурирани страници

iWork: Што има ново на страниците

 • Изберете од различни убави нови шаблони.
 • Додадете документ со страници на споделена папка iCloud Drive за да започнете да соработувате автоматски.
 • Додадете паѓачко паѓање за да се издвои пасус со a голема декоративна прва буква.
 • Моќност вклучуваат бои, градиенти или слики во позадина во кој било документ.
 • Редизајниран избирач на шаблони.
 • Печатете или извезувате PDF од вашиот документ со вклучени коментари.
 • Измени документи споделени офлајн и промените ќе бидат поставени кога ќе се вратите на Интернет.
 • Подобрете ги документите со различни нови облици за уредување.

Бројките се ажурирани

Што има ново во броевите

 • Создадете табели со повеќе редови и колони.
 • Примени а боја на позадина на чаршав.
 • Додадете табела со бројки на единица од iCloud сподели за да започнете да соработувате автоматски. Бара macOS 10.15.4.
 • Измени споделени офлајн табели и промените ќе бидат поставени кога ќе се вратите на Интернет.
 • Избирач на шаблони редизајниран.
 • Печатете или извезувате PDF од вашата табела со вклучени коментари.
 • Додадете паѓачко паѓање до текстот на некој начин.
 • Подобрете ги вашите табели со разновидност на нови и уредливи форми.

Главниот ажуриран

Што има ново во Keynote

 • Додадете главна презентација на споделен диск iCloud за да започнете да соработувате автоматски. Бара macOS 10.15.4.
 • Едита споделени презентации офлајн и промените ќе бидат поставени кога ќе се вратите на Интернет.
 • Нови теми одлични вградувања што ќе го олеснат започнувањето на работата од кога било.
 • Лесно пристап до неодамна користени теми во редизајниран избирач на шаблони.
 • Печатете или извезувате PDF на вашата презентација со вклучени коментари.
 • Додадете паѓачко паѓање за да се издвои текстот со a голема декоративна прва буква.
 • Подобрете ги презентациите со различни нови и уредливи форми.
 • Нов текст «Тастатура» да може да вметнува нови конструкции и конструкции со анимација.

Во моментов сте Ажурирањата на iWork важат само за Mac. Новите ажурирања за другите оперативни системи iPad и iPhone се очекува да не потрае долго за да се приклучат.

Како што знаете, овие апликации се бесплатно на продавницата за апликации Mac и можете да уживате во нив без да морате да правите ништо, бидејќи тие се веќе инсталирани на компјутерите.

Претходно, можеби имаше поголем број на некомпатибилности при користење на овој пакет за работа, но во моментов овој проблем е веќе далеку заостанат.

И Страниците, главните и броевите, совршено се усогласуваат со нивната работа и исто така ви овозможуваат, благодарение на синхронизацијата помеѓу уредите на Apple, започнете да пишувате на едниот уред и завршете на другиот.

Покрај тоа, и благодарение на таа компатибилност со iCloud, сега работите ќе бидат поедноставни и соработка работа многу попродуктивни и поефикасни.

Како што секогаш велиме, секој треба да го користи она што ја олеснува својата секојдневна работа. Доволно ми е пакетот iWork. ¿Вие ги користите апликациите Apple или сеуште сте со Office? Зошто? Ги чекаме вашите одговори на овие прашања во коментарите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ентони dijo

  Јас вообичаено користам iwork, освен документи каде што треба да ги менувам вертикалните и хоризонталните страници на страниците. За мене тоа е еден од најголемите недостатоци во однос на канцеларискиот збор или пишувањето слободни работи.
  Се надевам дека наскоро ќе ја спроведат оваа можност !!

  Со почит