Ажурирање на Java 6 за OS X 10.11 El Capitan

јава-6

Се чини дека Apple сфати дека има многу корисници кои денес сè уште треба да користат Java 6 и затоа објави ажурирање на Јава 6 за OS X 10.11 Ел Капитан јавно. Самото ажурирање се нарекува самостојно Јава за ОС X 2015-001 Бета.

Оваа надградба ја инсталира потребната поддршка за Java 6, но за идниот систем OS X El Capitan. Не е ажурирање што треба да се инсталира во Јосемити, но она што го бара Apple е дека кога новиот систем ќе биде пуштен на есен, може да се користи од повеќе корисници без да имате никаков проблем со апликациите на кои им е потребна Java 6.

Ако сте еден од многуте корисници кои тестираат на OS X 10.11 El Capitan ажурирањето за кое зборуваме можете да го преземете од следна врска. Она што го прави ова ажурирање е да ја инсталира старата верзија на Java 6 што Дојде во ажурирањето 2013-005, што им овозможува на корисниците на OS X 10.11 El Capitan да извршуваат стари аплети покрај тоа што нуди поддршка за оние апликации кои сè уште не се компатибилни со OS X.

ос-ел-капитан-1

Како што можеме да видиме, оние од Купертино се чини сакаат следната верзија на OS X да пристигне за да ги воодушеви корисниците и да не биде дополнителен проблем. Сега ќе мора да почекаме до есен за да видиме дали OS X El Capitan навистина е тоа е високо еволуиран систем во однос на безбедноста и стабилноста од OS X Јосемити.

Иако Apple го објави ова ажурирање, тој продолжува да ги советува корисниците дека во случај да не е неопходна употреба на Java 6, тие го преземаат најнова верзија достапна за OS X.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.