Linux Kernel 5.13 е официјално објавен со поддршка за Apple Silicon

Linux

Linux исто така се качувате на брзиот воз наречен Епл Силициум. Останува само Мајкрософт да ја лансира својата Виндоус АРМ компатибилна со М1 и кругот ќе биде затворен. Без сомнение, одлична вест за корисниците на новите Mac.

Значи, ако имате еден од новите Mac со процесор M1, можете да го инсталирате оперативниот систем Linux, освен macOS. На Kernel 5.13, веќе работи природно на новиот Apple Silicon. Земи го сега.

Декември минатата година, веќе коментиравме дека се работи на нова верзија на Linux Kernel за да работи природно на нови Macs М1 процесор. И шест месеци подоцна, овој проект е веќе реалност со новиот кернел 5.13 од слободниот софтвер на пингвинот.

Новиот Linux кернел 5.13 додава поддршка за разни чипови врз основа на архитектурата на АРМ, вклучувајќи го и Apple M1. Ова значи дека корисниците ќе можат да го користат Linux-от природно на новиот M1 MacBook Air, MacBook Pro, Mac mini и 24-инчен iMac.

Досега беше можно да се работи Linux со M1 Mac преку виртуелни машини па дури и со порта Корелиум, но ниту една од овие алтернативи не се извршуваше природно, што значи дека тие не ја искористија максималната изведба на процесорот М1. Сепак, некои развивачи работеа на вклучување на мајчината поддршка за М1 во јадрото на Линукс, и сега ова стана реалност.

Новиот Linux кернел 5.13 носи нови безбедносни карактеристики како LSM без излез на копно, тој поддржува Clang CFI и по избор, офсетот на стек на јадрото на секој системски повик е случаен. Исто така, постои поддршка за протоколот HDMI FreeSync.

Значи, корисниците на новиот M1 процесор Macs сега можат да имаат два мајчин оперативен систем на нивните машини: MacOS y Linux. Виндоус, во моментот, сè уште работи виртуелно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)