Logitech MX Ergo, топчестите топки сè уште можат да водат многу војна

Со години сум верник во траката. Може да се каже дека, откако почнав да го користам мојот прв Mac, преминав од тоа што ја мразам trackpad-от на класичните тетратки, да бидам длабок обожавател на тоа, ставајќи го глувчето настрана. Сепак, новиот MX Ergo од Logitech го привлече вниманието од неговата објава, веројатно затоа што долго време, пред да бидам корисник на Mac, користев trackball исто така од Logitech.

Наследник на многу од карактеристиките што ги направија Logitech MX Master и MX Master 2S успешни, ова MX Ergo ни ги нуди сега класичните копчиња што можат да се конфигурираат со систем за управување преку топката со која работиме со палецот без потреба да ја движиме раката., и можноста дури и да се прилагоди наклонот за поголема ергономија. Ние го тестиравме и ви ги кажуваме нашите впечатоци.

Ергономијата земена до максимум

Топчиите топки се во светот на компјутерите подолго од конвенционалните глувци, но тие не успеаја да се зацврстат на корисниците кои продолжуваат да ги гледаат како нешто чудно и тешко за ракување со периферните уреди. Ништо не би можело да биде подалеку од реалноста, бидејќи колку што може да изгледа дека ракувањето со топка е покомплицирано од движењето глушец на масата, реалноста е дека наскоро ќе го зафатите овој контролен систем и тој е многу удобен. Со оваа патека на логитхек, вашата рака ќе лежи потполно на неа, без да треба да мрдате ништо друго освен палецот и показалецот и средните прсти за да ги достигнете сите копчиња што ги вклучува MX Ergo.

На ова можеме да додадеме можност за прилагодување на наклонот на патеката за да биде што е можно поудобно. Јас се определив за положбата понаклонета кон лево, за мене многу поприродна од другата. Нема средни точки, бидејќи тоа навистина е магнетна основа што е споена во две позиции без можност за поубаво прилагодување.

Копчиња што можат да се конфигурираат

Досега не сме кажале ништо премногу специјално за оваа патека што ја издвојува од класиците кои едвај се развија со години. П.еро најдоброто нешто во врска со овој MX Ergo е тоа што го вклучува она што толку многу се сакаше кај MX Master од истата марка: неговите копчиња што можат да се конфигурираат. Тие се достапни без да се искриват со раката, прстите на многу природен начин ги достигнуваат сите копчиња, и иако на почетокот може да биде малку збунувачки, веднаш ќе ги користите.

MX Ergo има тркало за скролување кое исто така може да се притисне и премести лево и десно, две „конвенционални“ копчиња за кликнување на екранот, копче за поврзување со компјутерот и со две мемории што ви овозможува да ја менувате употребата со два компјутери едноставно со притискање на неа, две копчиња што можат да се конфигурираат лево и друго копче што ви овозможува да ја прилагодите брзината на покажувачот за попрецизна работа.

Сето ова може да се конфигурира со апликацијата што ја има Logitech за Windows и Mac (линк), и многу е важно да можеме да потрошиме малку од нашето време, разгледувајќи огромен број можни конфигурации што ни нуди да ги најдеме оние што нè интересираат најмногу. Затворете ги апликациите, контролата на мисијата, прикажете ја работната површина, зумирајте, скролувајте, па дури и други понапредни функции, можејќи да ги поставите комбинациите на копчињата на едно копче. Секако дека е компатибилен со „Flow“, опција Logitech која ви овозможува да контролирате до три уреди и да влечете датотеки помеѓу компјутерите.

Bluetooth конекција

Отсекогаш сум се обидувал да разберам зошто интересот на многу производители да ни нудат безжични глувци и тастатури, но дека тие не принудија да ги користиме своите сопствени врски зафаќајќи USB на нашата машина. За среќа, Logitech не го стори тоа со својот MX Ergo, бидејќи има Bluetooth конекција. Да, го вклучува неговиот обединувачки приемник, но зависи од вас да го користите или да се одлучите за Bluetooth, опција што ја избрав. Како што реков претходно, префрлувањето помеѓу два компјутери, мојот iMac и мојот MacBook, е едноставно како притискање на мало копче сместено веднаш под тркалото за движење. Два броја ве потсетуваат која врска ја користите.

Автономијата на овој MX Ergo не претставува никаков проблем, бидејќи целосното полнење на патеката ќе ви овозможи нормално користење до 4 месеци, и ако некогаш неочекувано ви снема батерија, нема да чекате да бидете во можност да го користам. Се полни преку microUSB кабел што доаѓа во кутијата и се поврзува со предниот дел на патеката, како да е вообичаен жичен глушец.

Мислење на уредникот

Топките не се за секого, се подразбира, но штом ќе се надминат првичните предрасуди, овој МХ Ерго ќе ги убеди повеќето од оние што ќе го пробаат. Тоа е многу удобен уред кој ви овозможува да работите со часови без проблеми (со вашите задолжителни паузи). Конфигурирачките копчиња стануваат нешто што не можете да го направите без да се навикнете, а можноста да го користите со два компјутери со едно притискање на копче го прави додаток што секогаш ќе сакате да го носите дури и со вашиот лаптоп. Ме убеди да се откажам од trackpad ... барем во најголем дел од времето. Се разбира, ако сте левак или научите да ракувате со него десно, бидејќи не постои можност да го користите со левата страна. Го имате на располагање во Амазон од 107 €

Logitech MX Ergo
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
107
 • 80%

 • Logitech MX Ergo
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Удобност
  Уредник: 90%
 • Прецизност
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%

Добрите

 • Ергономски и прилагодлив за удобност
 • Bluetooth конекција
 • Копчиња што можат да се конфигурираат
 • Компатибилен со Windows и macOS

Contras

 • Не е погоден за левичари

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.