Јас сум од Mac, дали препорачувате да го купите MacBook Air денес?

Во тој важен момент ќе го купиме нашиот прв Mac и откако решивме да ја направиме оваа важна инвестиција за нашата работа, одмор или што и да посакаме, имаме прашање дали да купиме MacBook Retina, MacBook Pro или MacBook Air ...

Ова рече и земајќи предвид дека секој корисник може да има многу различни потреби од друг во однос на употребата што ќе и се даде на машината, она што за нас е јасно е дека MacBook Air може да биде една од најлошите опции за купување на некој што влегува во светот на Mac за прв пат и не велиме дека тоа е лош компјутер или дека работи лошо, но купувањето на овие Mac има неколку негативни поени.

Стар процесор и карактеристики

Првиот е дека компонентите што ги монтираат овие MacBook Airs се стари. Точно е дека пред една година тие беа обновени со поактуелни, но тие се уште се стари процесори дека вистината работи добро за некои поедноставни задачи, но тие не се никаде во близина на оние што се поставуваат на тековните Mac.

Големата сива рамка на екранот и немањето ретино-екран се две точки што треба да се земат предвид во овие MacBook Air, логично ќе го видиме екранот добро, но Нема поента за споредба со MacBook Retina.

Ажурирања на MacOS

Ова е друго прашање што нè загрижува и е дека евентуално следните верзии на macOS веќе немаат место во овие MacBook Air, барем тоа е она во што веруваме. Точно е дека тие продолжуваат да се ажурираат на верзиите што ги имаме денес и дека дури ќе се ажурираат и на macOS High Sierra, но тоа не значи дека ќе биде еден од првите што ќе падне од списокот што ќе добие нови верзии на оперативниот систем.

MacBook Air цена

Добро, цената е најдобра во целиот опсег на Mac, но што би помислиле ако Епл престане да го продава MacBook Air и ја намали цената на MacBook Retina како што се молевме со некои корисници откако беа лансирани овие потенки, полесни компјутери, плус сè ... Накратко, што плаќаме за овој MacBook Air е она што треба да го платиме за сегашниот 12 инчен MacBook Retina (или нешто слично) бидејќи тие се најлогичната еволуција на стариот MacBook Air.

Да заштедите малку повеќе и да скокате за моделот за влез во овие MacBook Retina, може да биде многу добра опција за секого, иако се плашиме од единствената порта USB Type C додадени од тимот, е повеќе од доволно за повеќето корисници.

Одговорот на прашањето е ...

Не, купувањето на овие компјутери значи дека Apple продолжува да ги одржува на продажба со тешко какви било ажурирања на хардверот и потребно е или веруваме дека е потребно Apple да го стави MacBook Retina како влезен модел еднаш засекогаш. Логично, секој може да направи што сака и точно е дека имањето MacBook Air може да ни послужи за многу дневни задачи што ги правиме, дури и да работиме со него, но во реалноста сакаме да направиме скок кон нешто подобро, поактуелно и подобро во сите сетила, и ова се постигнува со намалување на цената на MacBook Retina.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

17 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Карлос Абрахам Гомез Балбуена dijo

  Тоа е многу лично мислење засновано врз она што го сакате она што тие го сакаат. Но, макбук-воздухот мислам дека има уште многу. Мојата девојка има една од 2015 година и е доста брза, работи многу добро и таа е задоволна од тоа.

 2.   Психо dijo

  Јас го имам оној од средината на 2013 година со i5 и 8 GB RAM меморија. Јас го користам првенствено за правење музика со Logic Pro X, и не ми дава проблеми со изведбата. Мислам дека луѓето излегоа од контрола дека некои компјутери се добри само за едноставни работи, како што се читање PDF-формати. За theубов кон Бога, прочитав PDF-датотеки на мојот прв мобилен Nokia во 2003 година. Добро, не можете да играте игри од следната генерација, но да не претеруваме, ова е смешно.

 3.   Марио dijo

  MacBook Air е сè уште најдобриот MacBook, ако не ви требаат одлики професионално да се посветите на дизајнирање проблеми, видео, итн.
  Затоа е Mac кој го копирал секој друг производител
  Грешка е што не продолжуваме да го развиваме бидејќи Macbook Retina е сериозна грешка, која покрај тоа што е многу скапа, има и екран од 12, нешто неприфатливо за оние од нас кои сметаат дека воздухот може да биде совршено опремен со 14 екран без зголемување на тежината и големината, правејќи ја познатата рамка
  13.3 ″ е доволно и според мое мислење, доволно добро, но тоа е минимално прифатливо, спуштањето до 12 е недостапен удар за многу
  Од друга страна, градежништвото е друг свет, одам по третиот воздух, по три години употреба и патување низ пустини, џунгли и планини насекаде, (и не е шега) Отсекогаш сум ги продавал како нови , и секогаш за приближно иста сума за која ги купувате.
  На мрежницата од 12 ″ MacBook ја допирате рамката со отворен екран и таа се врти од едната на другата страна како лаптоп од 250 евра, на „Ер“ останува цврст како карпа и истовремено е мазен и покрај годините на употреба, тие ги имаат величествена конструкција
  перформансите се добри за потребите на мнозинството, се разбира, што може да се подобри
  и поврзаноста е многу прифатлива, имам два USB-а за моите надворешни дискови и некој друг гаџет, имам основна SD-картичка за оние кои сме fondубители на фотографија, сите други методи се болка во споредба со едноставниот SD-слот, Јас имам и не разбирам зошто не прават лаптопи со мини или микро SD ако е проблем во просторот .. MacSafe кој е еден од најкул пронајдоците на Mac и сето тоа НЕ е скапиот, кревкиот и оскуден MacBook Retina екран
  Pro секако се добри, но зошто би сакал тетратка 4 пати подебела напред кога ја имам оваа? е уште една неверојатна ИНВОЛУЦИЈА.
  Па ќе купам 4-та, ќе се обидам да го фатам најновиот модел и овој пат со најмоќниот процесор што постои, во очекување дека ќе престанат да го прават тоа бидејќи знам дека имам уште 3 или 0 години задоволство

  1.    Цезар Вилела dijo

   Коментарот на Марио, далеку од тоа дали на некои им се допаѓа или не, има многу вистина (или сите), јас сум на мојот 4-ти макбук и го користам својот воздух, совршено, вистина е дека понекогаш големината на ssd е кратка, но тоа е само одлично, јас сум програмер и правам некои работи за дизајн, се одвива добро, многу добро во областа на развој на комерцијален софтвер, нема смисла да се зборува за естетика, тоа е совршено, тежина , одлично, и само што купив друг Air за 2018 година, и сè уште сум среќен. 12 ″ ми се допаѓа многу, непобитен, но еден сантиметар помалку, е повеќе абење лично. Магсафето е уште една точка што не може да се исклучи.

 4.   Ики Гомез Дуранца dijo

  Јас би ти кажал, без сомнение !!!

 5.   Фефе Мора dijo

  Еден килограм тежина и идеална опрема за програмирање. Останувам со воздухот

 6.   Педро Молина Риос dijo

  Најдобро е во основно, дозволува долго

 7.   Гаспар Кобос Сантос dijo

  Сè зависи од условот и употребата што сакаме да му ја дадеме. Имам еден за дневна канцелариска работа и работи одлично. Останувам со Ер.

 8.   Хуан Ма Нориега Кобо dijo

  Да, секако сè додека е со i7, исто така, без оглед колку многу грмотевици влегува во нашите очи, вистината е дека УСБ сè уште се користи многу и подобро е да се купи адаптер за Thunderbolt отколку еден за USB. Исто така е лесен и рамен. Совршено е.

 9.   Даилос dijo

  Да !!!!! Без двоумење за секунда

 10.   Ricardo dijo

  Тоа е ваша себичност, нема никакви проблеми ако можете да го натерате Apple да ги врати своите планови со заебање на другите за да постигне значително намалување или маргина на профит од она што сакате сега да го купите и / или да го продадете само за вас и за вас и оние кои се не како што си го набавил моделот што си го купил и што сега сакаш да го продадеш за да те компензира со подобра цена и остави други застарени да се палат со свеќа. Немате ништо против да им кажете на пријателите за тој подвиг. Наместо тоа, замолете го Apple да ја цитира вашата опрема за да добиете значителен попуст за идната набавка што ќе ја направите за да можете да купите 2 или 3 компјутери по модел по ваш избор и замолете ги Microsoft Windows да ви ја зголемат платата за работата што ја препорачувате .

 11.   Ентони dijo

  Здраво, купив MacBook Air и многу сум задоволен од тоа. Тоа е мојот прв макбук и вистината е дека и на моите им се допаѓа многу. И јас инсталирав Паралели и оди одлично. Добро, поздрав.

 12.   Давидз dijo

  Би сакал да знам како се одвива овој Macbook воздух со Фотошоп, дали се задржува или останува малку?

 13.   Рикард dijo

  Купив MacBook Air пред неколку месеци по 2 прозорци лаптопи, последниот Dell што не ми даде добри резултати. За стандардна употреба, тоа е повеќе од доволно, прелистајте, страници, броеви, итн ... Колку повеќе го користам, толку сум посреќен. Купив и iPhone iPhone и веќе не го користам претходниот андроид, нема боја. Двете екипи вредат. Засега не се враќам назад. Би сакал да ја направев промената порано.

 14.   Фабијан тронкозо dijo

  Работам на дизајн и тој е под стрес и одговара одлично. Конс: дискот е многу мал, но бидејќи работната површина е солидна за помалку од 5 секунди

  1.    Алфонсо dijo

   Здраво Фабијан, бидејќи го прочитав твојот коментар, би сакал да знам дали користиш фотошоп и видео програма, бидејќи тоа го сакам за тоа и не знам дали вреди да се купи воздух и да се оди на скапиот професионалец, јас сакате мислење од некој што е AIR со слични програми и дајте ми го вашето мислење за најновиот Macbook Air.

 15.   Сандра dijo

  ВАШИТЕ ФЛИПА !!! Јас сум зачуден од статијата, дали Macbook Pro е навистина подобар од Mac Book Air i7? Единственото нешто што го има е 200mgh побрз процесор (скоро ист процесор) и подобра графичка картичка (macbook pro), веќе ова, не вреди да се зголеми цената.