Macs со ARM нема да имаат поддршка за Windows во Boot Camp

Се чини дека корисниците кои имаат инсталирано Виндоус на нивниот Mac преку Boot Camp може да имаат проблем доколку ги надградат своите компјутери на најновите процесори на ARM. Пристигнувањето на самите процесори на АРМ во Macs е генерално добра вест за корисниците, во принцип се чини дека сè е предност во однос на перформансите, стабилноста, потрошувачката на енергија и други, но сега има еден детал што можеби не е сосема добар и е тоа што Мајкрософт го објаснува тоа барем засега Тие нудат лиценци за Виндоус 10 во својата верзија за процесори на АРМ на производителите на компјутери.

Лиценци за АРМ Виндоус 10 само за компјутери

Средниот познаник Работ нагласува статија во која наводно опцијата за инсталирање на Виндоус 10 ќе му биде препуштена на Мајкрософт бидејќи треба да го смени Верзија за Виндоус за компјутерите на АРМ на Епл оставајќи ја настрана тековната верзија x86. Значи, новиот Mac со Apple Silicon може да биде изоставен од опцијата за инсталирање W10 според изјавите на Мајкрософт.

Во Купертино тие треба да создадат нови двигатели за да работи, во Мајкрософт треба да ги ослободат овие лиценци и двајцата да работат на ова, така што корисниците што сакаат да можат да работат со Windows во Boot Camp. Ништо не беше кажано за опцијата да се користат Windows со VMWare, Parallels или други на Macs со ARM, но секако За многу корисници, главната опција за работа со Windows на Mac е Boot Camp. 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)