Mac mini 2012 спаѓа во застарената категорија

Според интерен меморандум на Apple Store до кој имаа пристап медиумите MacRumors, Mac mini од 20212 година, заедно со четвртата генерација iPad, влезе во категоријата застарени производи, односно доколку пукне, во Apple нема да има средства да го поправи.

Ако се земе предвид дека Mac mini од 2012 година беше последниот модел што дозволи замена на RAM и промена на хард дискот, беше прашање на минути, колку што знаете за компјутерската наука, доколку некоја од овие компоненти престане да работи, Нема да биде многу тешко да се поправи со купување на деловите.

Mac mini од 2012 година беше претставен, очигледно, во 2012 година, поточно во месец октомври и беше во продажба до октомври 2014 година, кога беше заменет со Mac mini кон крајот на 2014 година.

Ова беше првиот Mac mini во светот почна да се менува, бидејќи тоа беше првиот модел кој не дозволи да се прошири RAM меморијата и да се замени хард дискот е застрашувачка задача.

Apple смета дека уредот е застарен кога ќе поминат повеќе од 7 години бидејќи последен пат беше во продажба преку официјалните канали на Apple, што во случајот со Mac mini од 2012 година беше октомври 2014 година.

Мак мини 2014 за некое време

Ако имате Mac Mini од 2014 година, имаш мак некое време бидејќи до 2023 година нема да се смета за гроздобер, име дадено на тимовите кои сè уште може да се поправи од AppleИако Apple можеби ги нема потребните делови.

Тоа нема да биде до 2025 година, кога овој производ е се смета за застарен. Да потсетиме дека Mac Mini 2014 беше во продажба помеѓу 2014 и 2018 година, кога доби големо реновирање.

Исто така, бидејќи беше достапен до 2018 година, Apple нема да може да го отстрани од листата на Mac. компатибилен со идните верзии на macOS објавени во следните неколку години.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)