Mac mini со M1 е најбрзиот од еднојадрените процесори

Mac-мини-те со М1 се најбрзите од едно-јадрените процесори

По лансирање на новите Mac со процесор M1 (Apple Silicon) каде што на хартија, тие се неверојатно брзи, моќни, одржливи и издржливи, почнуваме да ги наоѓаме тестовите извршени од трети страни. Овој пат, ние се фокусираме на тестот што го направи geekbench на еднојадрени процесори. Одговорот е очигледен. Mac mini со M1 е најбрз.

Mac mini со M1

Apple го стори тоа повторно. Во јуни, Тим Кук ни објави дека на крајот на годината, Apple ќе го остави Intel на страна да се фокусира на сопствените процесори. На 10 ноември, новите М1 беа претставени во општеството. Тестови извршени од Гекенч покажуваат дека 2020 година мини мини со чип М1 е побрз од кој било од Mac-те управувани од Интел. Тестовите се извршени со единечни процесори и покрај фактот дека споредбата е направена под емулаторот Розета 2.

Како што може да се види на сликата погоре, MacBook Pro и MacBook Air со M1 се на второто и третото место. Сега, ние мора да ги земеме предвид податоците што беа споменати погоре. Тестовите се направени со употреба на емулатор Розета 2 кој работи со код x86. Тоа значи дека се чини дека се постигнуваат помеѓу 78% и 79% од перформансите на мајчин код на Apple Silicon. Сепак, резултатите се таму и како неверојатен податок може да се види дека го надминува iMac 2020 со Intel Core i9-10910 на 3.6 GHz.

Овие податоци се неверојатно значајни. Може да се каже дека сега во еднојадрените процесори, М1 е без конкуренција. Друга поинаква работа е ако го направиме тестот со повеќе-јадрени процесори. Таму на пример, јасно изгледа како Mac Pro 2019 е на врвот на топ листите, и Mac mini напојуваниот со М1 паѓа на 13-то место зад другите модели на Mac Pro, моделите iMac Pro и iMac до крајот на 2019 година

Факт што ќе ги направи оние што биле потрошени цело богатство во Про, бидете малку повеќе олеснети. Ако не


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.