macOS 12.3 ќе го спречи Safari да зачувува лозинки без кориснички имиња

сафари

iCloud Keychain е одлична алатка за складирајте лозинки за пристап за веб-страници кои редовно ги посетуваме и кои бараат некаков вид идентификација. Иако има покомплетни апликации како 1Password, за повеќето корисници со iCloud Keychain тоа е повеќе од доволно.

Сепак, тој отсекогаш имал лоша навика дозволете му на корисникот да складира лозинки без корисничко име, спречувајќи го корисникот да ја пронајде лозинката на веб-страницата за правилно да се најави. Иако доцни, решението на овој проблем ќе пристигне со macOS 12.3.

Ако обично користите Safari, и на iOS и iPadOS или macOS, сигурно во повеќе од една прилика сте наишле на овој проблем. Seguro.

И, не е дека корисникот не сака да го складира корисничкото име, туку директно синџирот со клучеви испушти ги тие информации при складирање лозинката, па се наоѓаме со голем број сирачиња лозинки кои не знаеме на која веб-страница припаѓаат.

Со објавувањето на macOS 12.3, iOS 15.4 и iPadOS 15.4, ако создадеме нова лозинка и апликацијата не може да го идентификува поврзаното корисничко име, ќе ни покаже скокачки прозорец за да го внесеме рачно.

Иако ова е мала промена, ова се поправа еден од најдосадните проблеми со iCloud. Со оваа промена, ќе избегнеме складирање на лозинки без корисници во синџирот на клучеви, како и ќе го олесниме создавањето на нови уникатни и силни лозинки за секоја веб-локација.

Покрај тоа, исто така ќе му овозможи на корисникот додадете белешки за најавување за лозинки, функционалност што менаџерите со лозинки веќе ја нудат и која за многу корисници е повеќе од доволна причина да не го користат решението на Apple и да продолжат да се потпираат на нивниот вообичаен менаџер за лозинки.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.