macOS 13 може да се нарече Мамут

Safari 15 на macOS

Во текот на деновите пред соодветните WWDC што Apple ги слави секоја година во јуни, многумина од нас шпекулираат за тоа која ќе биде планинската област што ќе го даде своето име на новата верзија на macOS. Во последниве години, облозите секогаш го прикажуваа Мамут, едно од имињата што Apple ги регистрира веќе неколку години, но тоа во моментов, како што добро знаеме, не го искористил.

Како што видоа момците од 9to5Mac, Apple ја обнови трговската марка Mammoth во категоријата оперативни системи, така што ова е повеќе од веројатно името на следната верзија на macOS. Исто така, веројатно е дека нема да биде следниот и дека Apple ќе го резервира името за идните верзии.

Како и во повеќето имиња што ги добија најновите верзии на macOS, Мамут се наоѓа и во државата Калифорнија. Поточно, се однесува на областа Мамутски езера која се наоѓа во Сиера Невада, популарна област за скијање.

Apple преку компанијата го обнови брендот Mammoth Yosemite Research LLC, со кои и претходно ни ги регистриравте имињата Yosemite y Монтереј. За да дознаеме дали следната верзија на macOS конечно го усвои ова име, ќе треба да почекаме до јуни 2022 година.

Други имиња кои Apple исто така ги има регистрирано и кои ќе влезат во базените за да го именуваат macOS 13 се Ринкон, преферирана област за сурферите во Калифорнија и Skyline, што се однесува на булеварот Skyline, кој се наоѓа на врвот на планината Санта Круз и се протега јужно од градот Сан Франциско.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.