macOS Big Sur 11.5.1 објавен од Apple за сите корисници

macOS Биг Сур 11.5.1

Apple објави пред неколку часа нова верзија на macOS Big Sur 11.5.1 во која исправи некои грешки откриени во претходната верзија. Вчера попладне, исто така, видовме пристигнување на новата верзија на iOS и iPadOS 14.7.1 за сите корисници.

Компанијата Купертино во последно време објавува доста ажурирања и многу често на своите оперативни системи. Не е една недела откако беше објавен во официјалната верзија на 11.5 за Mac, така што одреден проблем е надминат во оваа верзија.

Во секој случај, она што ви го препорачуваме е да ажурирате што е можно поскоро за да можете да уживате во овие врски на вашата опрема и да избегнувате проблеми во неговото работење, па дури и во нејзината безбедност. Во белешките на оваа нова верзија лансирана со Apple за компјутери, не е објаснето премногу за тоа (како и обично) едноставно Тие ни препорачуваат да ја инсталираме верзијата што е можно поскоро за да ја подобриме безбедноста.

Во мојот случај, верзијата 11.5.1 за 12-инчниот MacBook имаше големина од 2,20 GB, но оваа големина може да биде различна во зависност од компјутерот. За да ја инсталираме оваа верзија, нашиот Mac треба директно да пристапиме до Системски преференции и таму кликнете на Ажурирање на софтвер. Откако ќе се најдеме во ова мени, ќе се појави скокачки прозорец во кој ќе ни каже дали сакаме да го ажурираме нашиот оперативен систем, кликнете на ажурирање сега и тоа е тоа. Запомнете дека опремата е поврзана на електричната мрежа за да избегнете потрошување на батеријата и да избегнете проблеми во случај инсталацијата да трае долго.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.