macOS Каталина е ажурирана на верзијата 10.14.7

macOS Catalina

Како и останатите верзии на оперативните системи на Apple, macOS Catalina исто така беше ажуриран вчера попладне. Во овој случај, верзијата објавена од Apple поправа некои безбедносни проблеми и пронајдени грешки во претходната верзија, како и секогаш, препорачуваме да го инсталирате ова ажурирање порано, толку подобро.

Верзијата објавена од Apple на macOS Catalina е 10.15.7 и Safari исто така беше ажуриран со него. Јасно е дека Apple нема да ги остави настрана корисниците кои останаа во верзијата пред сегашниот оперативен систем Mac.Затоа ги лансира овие видови ажурирања на лебот што ги активира за нови системи.

Како што велиме во овој случај, станува збор за подобрувања во перформансите, безбедноста и стабилноста на системот, така што нема нови функции во споредба со претходната верзија во функционалноста. Корисниците можат да го преземат ова ажурирање од Системски преференции - ажурирање на софтвер.

Ако сте од оние кои имаат активирано автоматско ажурирање, оваа верзија ќе биде веќе инсталирана, во секој случај можете да ја проверите директно во овој дел споменат погоре. Новите верзии на macOS се секогаш добредојдени од корисниците и повеќе кога сте верзиите поправаат кој било поголем безбедносен пропуст како што се случи со Биг Сур пред неколку часа. Вистина е дека има корисници кои не сакаат да ја ажурираат својата опрема, но ние, како и самиот Apple, препорачуваме овластување што е можно поскоро, на овој начин избегнуваме можни безбедносни проблеми и ќе добиеме подобрувања во општата работа на системот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.