macOS High Sierra има мрачен режим сличен на macOS 10.14

Викендов знаевме од истекувањето во апликација, некои карактеристики на интерфејсот macOS 10.14, вклучително и темен режим, Тоа ќе ни биде презентирано попладнево на конференцијата за програмери, за која ќе ви кажеме на Соја де Мак од 19 часот по средноевропско време во Шпанија.

Најрепрезентативниот за овој прв контакт беше реалниот ноќен режим низ целиот интерфејс. Брзо, Програмерите се обидоа да најдат начин да го активираат овој режим во тековната верзија на macOS, High Sierra. Се чини дека пребарувањето ги даде очекуваните резултати.

Иако оваа терминална команда не го активира темниот режим на macOS 10.14, таа ни ја покажува првата визија за тоа како ќе биде да работиме ден за ден со активиран ноќен режим. На следните слики од екранот што ни ги дава на Твитер Корбин Дан, можеме да видиме како би било да се работи со TextEdit во овој неодамна баран режим.

За да ја активираме оваа функција, мора да ја активираме апликацијата Терминал и да напишеме во дијалог прозорецот:

/Applications/TextEdit.app/Contents/MacOS/TextEdit -NSWindowDarkChocolate YES

Сега можеме да го видиме темниот режим во апликацијата TextEdit, што во овој полутемен режим изгледа навистина добро. Можеме да го извршиме ова дејство со друга апликација. За ова, ние мора да го замениме името /TextEdit.app/со името на апликацијата што сакаме да ја видиме во мрачен режим. Од друга страна, другите тестови извршени, на пример со Пронаоѓач, не излегуваат толку добро, бидејќи се чини дека macOS се вратил 20 години наназад.

Враќањето во зададениот режим, бара само рестартирање на компјутерот. Овие функции едноставно се користат за да се дружат некое време и да замислат како ќе биде да се работи откако ќе се стемни, почнувајќи од септември, кога ќе ја видиме последната верзија на macOS 10.14. Од друга страна, Би било логично овој мрачен режим да се види во бета-верзијата што ќе биде објавена на крајот од главниот ден на попладнево. 

Други нови карактеристики на macOS 10.14 што ги знаевме викендов се: Апликација за новости за macOS, иако не е познато по кои земји ќе биде достапен, како и можното име на новиот оперативен систем Mac. Десктопот се чини дека е пустина ноќе и затоа името Мохаве се појавува како фаворит за обложување.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.