Бета 5 на MacOS Monterey објавен за програмери

На крајот на јули Apple го лансираше она што е бета 4 и сега ние сме подготвени за програмерите што е тоа macOS Monterey бета 5. Бројот 4 донесе два интересни новитети кои се во целосен развој заедно со другите веќе имплементирани. Текст во живо и Универзална контрола што с yet уште не е целосно развиена и ќе треба да чекаме. Сето ова заедно со редизајнирањето на Safari ја прави оваа бета 5 уште поблиску до конечната верзија за сите корисници.

Кога беше објавена верзијата 4 на macOS Monterey програмерот бета, се зборуваше за нова функција наречена Универзална контрола. Тоа беше краткотрајно во описот на новата верзија на бета верзијата. Нема трага од оваа функционалност во тој нов софтвер. Се очекуваше дека во бета 5 ќе скокне во прв план, но засега ќе треба да продолжиме да чекаме.

Во моментов ништо посебно не е откриено во оваа нова верзија. Ако по специјални разбираме некоја нова функционалност. Бидејќи навистина она што е посебно за оваа нова верзија е што Apple с still уште не ја открива функцијата за универзална контрола. Но, се надеваме дека тоа ќе се случи наскоро се гледаше како стрелачка starвезда во верзија 4.

Овластените развивачи на Apple сега можат да ја преземат новата верзија macOS Монтереј бета 5 од преземете веб-страница за програмери иако се прикажува и преку ОТА за гореспоменатите програмери.

Запомнете дека секогаш кога зборуваме за софтвер во тек како што се бета, мора да бидете внимателни и да обрнете посебно внимание на тоа каде ги инсталирате. Ве советуваме да не го правите тоа во примарните тимови, односно во оние што ги користите секојдневно или кои имаат вредни информации. Бета се тест програми и затоа се нестабилни. Не ризикувајте да пробате функции кои с are уште не се целосно развиени.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.