MacOS Monterey започнува на 25 октомври за сите корисници

Монтереј

Денешниот настан на Apple «Отворена»Завршено пред неколку минути. И освен презентациите на спектакуларниот MacBook Pro, боите на HomePod mini и третата генерација на AirPods, имаме добра вест која не е мала: macOS Monterey е на пат.

По бројните бета верзии што се појавија овие месеци, така што програмерите укажуваа на пронајдените грешки, тие конечно ја имаат новата верзија на macOS оваа година подготвена. Веќе имаме ден за сите корисници да можат да ги ажурираат нашите Mac уреди: следниот 25 октомври.

Тоа е една од вестите што донекаде беше затемнета со презентацијата на новите MacBooks Pro и AirPods 3. Конечно, на 25 октомври, официјалната верзија ќе биде лансирана за сите корисници на macOS Монтереј.

Како што веќе видовме во многу написи и видеа на YouTube, macOS Monterey го одржува истиот дизајн како и macOS Биг Сур, но вклучува неколку подобрувања во однос на новите карактеристики и општите перформанси.

Вклучува целосно редизајниран Safari прелистувач, кратенки за Mac, брза белешка и универзална контрола, кои ќе бидат вградени во идно ажурирање. macOS Monterey, исто така, вклучува нови функции наследени од iOS y iPadOS 15како што се режими за текст во живо, фокус и SharePlay.

macOS Monterrey е компатибилен со сите Mac компјутери што моментално можат да работат со macOS Big Sur. Компанијата ги објави iOS и iPadOS 15, заедно со tvOS 15 и watchOS 8 минатиот месец. Единствено што недостасува беше лансирањето на новиот macOS, резервиран за денес и на тој начин се совпаѓа со лансирањето на нов MacBook Pro.

Така, од следниот 25 октомври во 19:XNUMX часот во Шпанија, ќе можеме да ги ажурираме нашите Mac на новиот macOS Monterey. Од тука препорачуваме не го прави тоа во тоа времебидејќи серверите на Apple паѓаат и преземањето може да трае со часови. Подобро е да почекате до следниот ден, бидејќи преземањето ќе биде многу побрзо. Помалку останува.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.