macOS Monterey и macOS Big Sur добиваат безбедносно ажурирање

Откако Apple конечно го објави macOS Ventura, со многу од функциите кои беа тестирани во бета-фазите, се најавуваат нови функции за macOS Monterey и macOS Big Sur. Овие два оперативни системи штотуку добија нови безбедносни карактеристики, кои логично беа апсорбирани од macOS Ventura. Но, точно е дека веројатно не сакате да ажурирате во моментов додека не видите како функционира и дека нема никакви проблеми. Се разбира, може да биде и дека не можете да ја ажурирате најновата верзија. Како и да е, ако имате macOS Monterey или macOS Big Sur, мора да го надградите. 

Со објавувањето на macOS Ventura, се претпоставува дека секоја постоечка ранливост пред тоа издание е коригирана со оваа нова верзија. Меѓутоа, ако имате ново издаден Mac со постар оперативен систем, најверојатно има безбедносни недостатоци. Затоа и macOS Monterey и macOS Big Sur мора да се ажурираат што е можно поскоро. Поточно, ова ново безбедносно ажурирање ги закрпи трите пронајдени пропусти. Особено проблеми со AppleMobileFileIntegrity, Ruby и Sandbox системите.

Во однос на AppleMobileFileIntegrity, она што се споменува во белешките издадени од Apple, е дека апликација може да ги менува заштитените делови од датотечен систем. Во однос на Руби, можноста далечински корисник би можела предизвика апликацијата да падне или да изврши произволен код. Конечно, во Sandbox, ја поправа можноста дека апликација со права на root може да пристапи до приватни информации.

Сега знаете, ако сте еден од оние кои имаат еден од овие два оперативни системи и во моментот не сакате или не можете да инсталирате macOS Ventura, ажурирање со цел да се има посигурна средина и што е можно повеќе да се оддалечат можните безбедносни протекувања кои можат да предизвикаат многу проблеми.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.