macOS Monterey ќе пристигне без функцијата Универзална контрола

macOS Монтереј

Apple за време на WWDC претстави некои од новите функции што ќе доаѓаат од раката на следната верзија на macOS крстен Монтереј. Меѓутоа, како што минуваа месеците, некои од овие функции беа отфрлени, функцијата е SharePlay првиот.

За оваа функција, треба да додадеме Универзална контрола, уште една од theвездените карактеристики што Apple ги претстави на WWDC 2021 и која никогаш не достигнала ниту една од бета -верзиите што Apple ги објави досега за macOS Monterey, вклучувајќи ја и последната што беше лансирана пред неколку дена.

Apple не потврди како да беше со функцијата SharePlay, па можно е да биде вклучена, но веројатно без претходно да поминат низ бета за корисниците да го тестираат и да пријават грешки.

Функција Универзална контрола ви овозможува да контролирате и Mac и iPad со една тастатура, лесно скокајќи меѓу нив, карактеристика што корисниците кои редовно ги користат двата уреди за работа, несомнено ќе ја ценат. Покрај тоа, ви овозможува да влечете датотеки од еден уред на друг, одведувајќи ги до работ на екранот.

https://twitter.com/mariusfanu/status/1448365199900164106

Инвеститорот Мариус Фану, преку својот Твитер профил, наведува дека некои од поставките за Универзална контрола се вклучени во кодот, но се скриени, така што не може да се пристапи за да се активира и тестира нивната работа.

Објавување на конечната верзија на macOS Monterey

Минатата среда, Apple ја објави десеттата бета верзија на macOS Monterey, која веројатно ќе биде последна пред објавувањето на конечната верзија, лансирање што веројатно ќе се случи на крајот од главната тема тоа јаболко најавено за следниот понеделник, 18 октомври.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.