macOS Monterey 12.3.1 поправа некои проблеми со оперативниот систем

macOS Монтереј

Со објавувањето на iOS 15.4.1 и macOS Monterey 12.3.1 во четвртокот, Apple постигна поправете некои грешки во нивните оперативни системи. Но, најдобро од сè, покрај поправените грешки, компанијата направи и безбедносни подобрувања на двата оперативни системи. Некои од тие подобрувања вклучуваат закрпи за повеќекратни нула-ден експлоатирања, софтверска ранливост што напаѓачите ја откриле пред продавачот воопшто да знае дека постои. Нормално и затоа се нарекуваат zero-day е дека нема закрпи за овие пропусти, па многу е веројатно дека нападите ќе бидат успешни.

Со објавувањето на macOS Monterey 12.3.1 Apple има објавено закрпи за повеќекратни нула-ден експлоатирања. Еден од закрпените експлоатирања влијаеше и на iOS и на macOS уредите. Според Apple, експлоатот им овозможил на малициозните апликации да извршуваат произволен код со привилегии на јадрото. Но, работата не застанува тука. Втората експлоатација пронајдена во двигателите на Intel Graphics, а која влијаеше само на macOS, може да доведе до откривање на меморијата на јадрото.

двете грешки ги открил анонимен истражувач и ги пријавил во американската компанија. Крајот е да се зафатат со работа и да се обидат да го решат, како што било.

Исто така, фиксна на Проблем со Mac со управување со Bluetooth. Овој систем се исклучуваше од Mac по случаен избор и не беше многу јасно зошто. 

macOS Monterey 12.3.1 сега е достапна за сите корисници и можеме да имаме многу повеќе информации преку оваа веб-страница. 

Она што треба да ни биде јасно е дека тоа е многу важно имаат ажурирани уреди до најновите верзии, бидејќи токму со овие ажурирања сме целосно заштитени од можни пропусти и неуспеси што може да постојат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.