macOS Ventura бара MacBooks да дозволува дозволи пред да користи додаток USB-C

Менаџер на сцената

Малку по малку ќе ги објавуваме вестите кои од очигледни временски причини не беа објаснети на вчерашната инаугуративна конференција и дека програмерите ги објавуваат како што се наоѓаат во првата бета верзија на macOS Ventura кој беше објавен по завршувањето на овогодинешната презентација на WWDC.

Еден од овие случувања се однесува на безбедноста. Сите додатоци што ги приклучувате во пристаништата USB-C y Закана на вашиот MacBook ќе биде заклучен додека не му дадете дозвола за пристап до вашиот компјутер.

Една нова функција во врска со безбедноста штотуку беше пронајдена од програмерите кои ја инсталираа првата бета верзија на macOS Ventura на нивните тест компјутери. Кога сакале да користат уред поврзан на USB-C порта, морале даде експлицитна дозвола за да можете да пристапите до Mac.

Отсега натаму, на MacBook со процесор Епл Силициум ќе побара од корисниците нивна согласност пред надворешен USB или Thunderbolt додаток да може да комуницира со macOS. Ова значи дека кога поврзувате USB или Thunderbolt додаток на вашиот MacBook, ќе треба да му дадете експлицитна дозвола да работи со macOS.

Новиот безбедносен стандард не се однесува на адаптери за напојување, самостојни дисплеи или поврзувања со центар одобрен од компанијата. Се однесува само на не сертифицирани центри и додатоци барање пристап до податоци на Mac.

Ова ново правило има за цел да избегне проблеми како оние што се појавија не одамна со MacBooks. Apple мораше да објави ажурирање на macOS минатата година по некои Корисниците на MacBook Air и MacBook Pro ќе ги оштетат своите лаптопи со користење на неовластен USB-C центар. На овој начин е наменет да се избегнат проблеми со компатибилноста.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.