macOS Ventura ги обновува своите системски параметри

Вентура

Не поминаа ни дванаесет часа откако Apple ја објави првата бета верзија на macOS Ventura за сите програмери и првите нови функции пронајдени во првата тест верзија на овогодинешниот софтвер за Mac веќе почнуваат да пристигнуваат.

И една од првите разлики што беа пронајдени во macOS Ventura во споредба со претходниот macOS е исчезнувањето на „System Preferences“ од новата апликација наречена „Системски поставки".

Без сомнение, првото нешто што ги изненади програмерите кои вчера ја преземаа и инсталираа првата бета верзија на macOS Ventura на нивните тест компјутери е, без сомнение, исчезнувањето на «Системски преференции„. Апликација која беше на Mac повеќе од 20 години.

Но, не плашете се бидејќи сè уште е таму. Работата е што сега се нарекува „Системски поставки“. Името е променето затоа што претрпе низа промени кои доведоа до тоа апликацијата да се преименува со името што апликацијата го има на останатите уреди на брендот, како што е iPhone или iPad.

И тоа не е случајно, бидејќи сега новата апликација „System Settings“ на Mac визуелно е многу слична на онаа што сме навикнати да ја гледаме на iPhone или iPad. Има некои поставки сместени во страничната лента за да се олесни пристапот до различните функции.

Така, отсега натаму, ќе треба да се навикнеме да внесуваме „System Settings“ кога сакаме да смениме некоја конфигурација на нашиот Mac. Нов потег на компанијата за обединување се повеќе и повеќе MacOS, iPadOS y iOS.

Ќе бидеме свесни за промените што ги откриваат програмерите. Како и обично, има многу новитети кои се појавуваат во сите нови верзии на различниот софтвер на компанијата, а поради прашање на време е невозможно Тим Кук и неговиот тим ги објасни сите на неговиот настан за презентација. Ќе ги објасниме кога ќе се откријат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.