macOS Ventura не доаѓа со поддршка за HDR10+

macOS-Ventura

Минатиот ден 6, понеделник, се одржа годишното издание на Apple WWDC. Во оваа прилика имаше многу нови достигнувања во однос на софтверот, а некои од нив беа многу добри. Истакнување на функциите внатре macOS Ventura, ова е името на новиот оперативен систем, наоѓаме можност за користење на iPhone како веб-камера на Mac, Секако дека не можеме да ги игнорираме функциите како Live Text на видео. Но, не е сè злато. Затоа што има работи кои не се фатени и ефективни, а сепак ние корисниците чекавме како дожд во мај. Зборуваме, на пример, за компатибилност со HR10+.

Додека присуствувавме на објаснувањата во живо, за снимениот настан на Apple, за ажурирањата на оперативниот систем и конкретно за Apple TV, тие зборуваа за компатибилноста на macOS Ventura со HR10+. Всушност, и најспецијализираните медиуми одекнаа постериори. Но сега откривме дека функцијата е отстранета и затоа нè тера да мислиме дека таква компатибилност повеќе не постои.

HDR10+ е стандард промовиран од Samsung и Amazon. Не носи ништо радикално ново, туку претставува подобрување на форматот HDR10 што веќе го знаеме. Тоа + што се додава е затоа што е способно обезбеди информации во врска со осветленоста на сцената. Ова значи дека на телевизорот му е кажано како да користи HDR сцена по сцена или дури и рамка по кадар.

Па, со оглед на тоа дека тоа е една од функциите што сите би сакале да ја имаме, бидејќи сè што се собира е подобро од она што не е, се чини дека на крајот нема да биде можно. Сите траги се отстранети за присуството во ажурирањата на оваа нова функција HDR10 +.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.