Нетфликс и Јутјуб први го намалуваат квалитетот на видеото во нивната содржина

YouTube

Денес во времето што го живееме е многу важно не ја заситувајте мрежата така што оние што треба да работат од дома можат да го сторат тоа со тотална нормалност и покрај ова потребно е да се расејува населението со своите серии, филмови и други видови на содржина за да избегнат напуштање на домот и тоа да биде подносливо.

Квалитетот на емитувањето содржина во голема мера влијае на заситеноста на мрежата во периоди на максимална употреба, така што Европската унија побара услугите како што е Нетфликс да го намалат квалитетот на нивната содржина за да избегнат заситеност, иако тоа е точно никој не зборува за пад на хонорарите според оваа загуба на квалитет ...

Па, сега Јутјуб е следниот што го намалува квалитетот на емитување видео во Европа за да се избегне колапс за време на карантин на коронавирус. Во овој случај, тоа е различно од она што можеме да го видиме на Нетфликс бидејќи луѓето или барем повеќето луѓе не плаќаат за да ја користат оваа услуга, така што во принцип мерката воопшто не изгледа лоша и ако можеме да видиме стандард за квалитетна содржина за избегнувајте голема потрошувачка на ширина на опсег Толку совршен.

Нетфликс ќе ја спроведува оваа мерка за области во кои широкопојасниот интернет е поправедно да ги достигне сите, но веќе рековме дека тие исто така треба да ги прилагодат цените во случај да плаќате за да гледате содржина од 4к и го намалуваат квалитетот на видеото. Во моментов ова не е дискутирано во мерките, но се очекува на крајот тие да завршат со усвојување мерки. За сега сè што е да се помогне во оваа пандемија Ние го гледаме тоа со добри очи, но не сакаме компаниите да ја искористат добрата волја на милиони луѓе.

YouTube би бил близу до спроведување на оваа мерка, како што е наведено во Ројтерс, затоа немојте да се изненадите ако видите како YouTube пренесува содржини од Mac со помала резолуција од вообичаеното не дека Мек има проблеми, е тоа што YouTube го ограничува.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.