OS X Lion и Mountain Lion сега може да се преземат бесплатно

Планина Лав

Ако имате стар Mac и останавте на верзија на OS X пред Lion или Moutain Lion и имате потреба да го ажурирате компјутерот, имате среќа, бидејќи Apple започна понудете им целосно бесплатно, со што се елиминираше цената што ја имаа двете верзии, што беше 19,99 американски долари.

Двете верзии на OS X тие беа многу важни во рамките на екосистемот Мак, бидејќи тие беа првите верзии (Лав беше лансиран во 2011 година и Планински лав во 2012 година) кои додадоа поддршка за AirDrop, вклучуваат Mac App Store, поддршка за FaceTime и компатибилност со емоџи меѓу другите

За жал, ако имате модерен Mac, не можете да инсталирате ниту една од овие верзии, но ако имате стар Mac што сè уште го користите или престанавте да го користите затоа што не можете да го ажурирате бесплатно, сега можете да го направите тоа без да мора да инвестирате ниту едно евро.

Она што можете да направите за да се сетите на тие времиња е стартувајте ги преку виртуелна машина. Ако сакате да преземете која било од овие две верзии, можете да го направите директно од веб-страницата за поддршка на Apple на Лав y Планина Лав.

Барањата за лав и планински лав се а Intel Core 2 Duo, Core i3, Core i5, Core i7 или Intel Xeon заедно со 2 GB RAM и 7 GB простор. Според барањата, опремата што ви ја покажувам подолу е компатибилна со планинскиот лав:

 • iMac (средина 2007-2020)
 • MacBook (крајот на 2008 година, почетокот на 2009 година или понов алуминиум)
 • MacBook Pro (средината / крајот на 2007 година или понова)
 • MacBook Air (крајот на 2008 година или понов)
 • Mac mini (почетокот на 2009 година или понов)
 • Mac Pro (почетокот на 2008 година или подоцна)
 • Xserve (почетокот на 2009 година)

Меѓутоа, ако вашиот компјутер излезе на пазарот со OS X Mavericks или подоцнежни верзии, нема да можете да инсталирате ниту една од овие верзии.

OS X Mountain Lion беше последната верзија на оперативниот систем на Apple за Mac компјутери што не беше бесплатно. Следната верзија, OS X Mavericks, беше промената во деловниот модел на Apple во верзиите на неговите оперативни системи за лаптопи и работни површини.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.