OS X El Capitan е подготвен за сите побарувања на IPv6

Новина

За многу години е познато дека IPv4 адресите во формат 32 битови (оние што ги користевме цел живот, за да се разбереме) ќе заврши. Решението предложено и прифатено во тоа време беше да се побара IPv6, обновен стандард што овозможува многу поголем број на Интернет адреси, конкретно споредбата е 4.294.967.296 (IPv4) наспроти 340.282.366.920.938.463.463.374.607.431.768.211.456. 6 (IPvXNUMX).

Започнете повторно

Apple го потврди тоа OS X El Capitan ќе биде првиот оперативен систем Купертино во приоритет на употребата на новите адреси како што следува: кога ќе се добие пакет OS X, тој ќе даде време од 25 милисекунди за работа директно со IPv6, и ако тој тајмер не успее, тогаш се активира режимот за компатибилност и се работи со тој пакет во IPv4. 

Според тестовите што ги имаат направено во Apple, се очекува дека во 99% од случаите OS X El Capitan (како и iOS 9) работа со IPv6, додека 1% од преостанатите времиња ќе продолжат да го користат системот IPv4. И иако е нешто потполно транспарентно за корисникот и нема многу влијание врз крајната употреба, интересно е што Apple сака да биде во пол позиција на IPv6.

Патем, овие нови функции се имплементираат во најновите јавни бета-верзии, па ако ги имате охрабруваат да инсталираат Во претходните верзии, веќе ќе го користите овој протокол, а тоа му помага на Apple да ја подобри својата ефикасност за последното лансирање што ќе се одржи помеѓу октомври и ноември ако сè продолжи како што се очекуваше.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Динепада dijo

    Ова ме загрижува бидејќи тоа ќе влијае на малото игрирање преку Интернет на Mac, додавањето 25 ms на врските не изгледа добра идеја, особено ако е стандардно.