SharePlay ќе пристигне на Mac пред крајот на годината

Сподели Play

Во последното издание на WWDC оваа година, Apple не информираше дека една од новитетите што ги претстави macOS Monterey е компатибилноста со функцијата Сподели Play што ги знаеме во останатите уреди на компанијата.

Веќе бевме со macOS Монтереј во нашите Mac, и во моментов оваа функција не е вградена. Сега Apple објави дека пред крајот на годината, ќе добиеме ново ажурирање на macOS Monterey со споменатата функција имплементирана и целосно оперативна. Ќе видиме тогаш.

Apple денеска официјално објави дека SharePlay за Mac ќе биде објавен како дел од новото ажурирање на macOS Monterrey, закажано за пред крајот на оваа година. Одлична вест, без сомнение.

SharePlay е нова функција на Apple која ви дава можност да сподели Искуства со апликации со други корисници директно од FaceTime. Apple, исто така, им обезбеди на програмерите алатки за имплементација на таквата функционалност на SharePlay во нивните сопствени апликации од трети страни.

На iOS и iPadOS, неколку домашни апликации на Apple ја поддржуваат функцијата SharePlay, вклучувајќи ТВ, музика и објави. „Примачите“ корисници на споменатата содржина исто така мора да се претплатите на услугата за да уживате во содржината споделена преку SharePlay. Односно, ако сакате да споделите песна на Apple Music со некој ваш пријател, можете да го сторите тоа се додека и двајцата сте претплатени на музичката платформа на Apple.

Уреди со SharePlay

SharePlay моментално е достапен на следните уреди:

  • iPhone и iPod touch со iOS 15.1 и понова верзија
  • iPad со iPadOS 15.1 и понова верзија
  • Apple TV со tvOS 15.1 и понова верзија.

Вие не само што ќе можете да користите SharePlay во домашни апликации на Apple. SharePlay ќе биде компатибилен со голем број популарни апликации од трети страни, како на пр Spotify. Apple истакна неколку апликации од трети страни кои веќе поддржуваат SharePlay, вклучувајќи NBA, TikTok, Twitch, Paramount + и SHOWTIME.

На пример, ако имате Apple TV, можете да гледате споделени медиуми на големиот екран додека користите FaceTime на вашиот iPhone или iPad. Со поддршката за споделување екран, вие и вашите пријатели можете да сурфате на интернет заедно, да гледате фотографии или да гледате видео во вашата омилена апликација.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.