Shazam за Mac станува компатибилен со Apple Silicon

Shazam за Mac

Продолжуваме со апликациите кои стануваат целосно компатибилни со Apple Silicon и ја оставаме Rosetta настрана, таа апликација која делува како посредник за да ги направи апликациите компатибилни со новите процесори кои Apple ги склопува. Вистината е дека сè уште зборуваме за новина кога се осврнуваме на Apple Silicon, но искрено поминаа две години и тоа веќе не е ново. Значи, ажурирањата што доаѓаат се добредојдени и мораме да кажеме, Конечно!.

Кога зборуваме за апликации кои се компатибилни со Apple Silicon без да мора да зависат од други посреднички апликации, тоа е секогаш добра вест, но постои горчлив вкус на размислување дека две години подоцна, време е да се ажурира. Меѓутоа, кога апликацијата што директно се интегрира со процесорите на Mac, тоа е од самиот Apple, Чувствува повеќе од изненадување малку срам.

Две години подоцна, Shazam за Mac е ажуриран и е компатибилен со силиконот на Apple директно. Затоа неговата употреба на Mac со M1 и M2 сега е полесна и апликацијата е побрза и пофункционална.

Може да се смета дека бидејќи Apple го купи Shazam уште во 2018 година, ова може да биде Најголемото ажурирање од сите нив. Вистина е дека се работи за апликација која работи многу добро и дека можеби е тешко да се подобри, но ќе бидат потребни две години...

Тоа не е единственото ажурирање што го вклучува, покрај тоа, сега Shazam додадете икона во лентата со мени на Mac што може да се кликне за да се идентификува песната што се репродуцира. Функционалноста е вградена во Siri, така што корисниците на Mac можат да пристапат до Shazam без да мора да инсталираат апликација.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.