Замолчи, неми муабети во Messages за OS X

Пораки-неми разговор-imessage-mac-0

Messages е една од апликациите што OS X ја наследи од iOS со доста забележителен успех кај корисниците на iPhone, iPad или iPod Touch, затоа што ако имате еден од овие уреди можете директно да разговарате со вашите пријатели од вашиот Mac, нешто што особено Отсекогаш ми беше пријатно.

Но, како и сè во животот, дури и во рамките на ова апликација за пораки, секогаш се случува понекогаш да не сакате да продолжите со темата на разговор или затоа што не ве интересира темата или затоа што треба да направите нешто друго и нема што да придонесуваш, па наместо да го елиминирате разговорот, Apple ви дава можност да го замолчите.

 

Пораки-неми разговор-imessage-mac-1Начинот да се спроведе дали сме во групен разговор или ако станува збор за индивидуален разговор е многу едноставен, опцијата се вика „Не вознемирувај“, нешто многу очигледно што е горе десно од прозорецот за разговор.

Поточно, треба да одиме до „Детали“ и откако ќе влеземе, можеме да ја видиме локацијата на нашиот контакт сè додека опцијата е активирана на вашиот уред и само „Не вознемирувај“ ќе се појави на дното (Неми известувања за разговор).

Со обележување на чекот во полето, веднаш бидете замолчени и нема да добиеме предупредувања, звуци или известувања за овој разговор повторно, ниту на Mac ниту на нашиот iOS уред. За да знаеме кои групи или разговори ги имаме активирано овој режим, познатата икона на полумесечина ќе се појави покрај секоја од нив.

Да се ​​вратите во вашата нормална состојба, едноставно ние ќе ја деактивираме проверката за верификација и автоматски ќе ги добиеме пораките повторно. Како што ќе видите, лесен, брз и ефикасен метод за да не не вознемируваат во одредени периоди.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.