Spotify достигна 130 милиони корисници кои плаќаат

Spotify

Шведскиот музички сервис Спотифај, верен на својот квартален состанок со акционерите, само што ги објави официјалните бројки за бројот на корисници на својата платформа, платформата лидер на пазарот во стриминг музика. Уште еднаш, бројот на платени претплатници се зголеми, како и бројот на корисници на бесплатната услуга со реклами.

Според бројките презентирани од Спотифај, заклучно со 31 март 2020 година, Spotify имаше 130 милиони претплатници кои плаќаат, што претставува 6 милиони корисници кои плаќаат повеќе од претходниот квартал. Покрај зголемувањето на бројот на платени корисници, зголемен е и бројот на корисници на бесплатната услуга со реклами, достигнувајќи 163 милиони.

Ако ги споредиме овие бројки со оние што одговараат на првиот квартал на 2019 година, ќе видиме како бројот на претплатници на Spotify се зголеми за 30 милиони за платени корисници и премина од 123 милиони корисници на бесплатна услуга со реклами на 163 милиони за само една година, што претставува раст од 31, односно 32% на годишно ниво, соодветно.

Спотифа тврди дека моменталната пандемска состојба, навиките на потрошувачката се сменија на музика и во моментов секој ден изгледа како викенди. Времето на слушање околу активности во домаќинството како готвење или чистење, поминување време со семејството или одмор дома е значително зголемено во последните неколку недели.

Компанијата исто така тврди дека музиката играла многу важна улога во управувајте со стресот и вознемиреноста дека многу луѓе страдале и продолжуваат да страдаат во затворското опкружување во кое се наоѓаме, што генерира зголемување на потрагата по термини како што се Chill и Instrumental.

Последните официјални податоци од стриминг музичкиот сервис на „Епл“ укажуваат на јуни минатата година, месец во кој тој објави дека ги имал 60 милиони претплатници, сите платиле, бидејќи оваа услуга не е достапна бесплатно со реклами.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.