Strongbox Лозинка безбедна за Mac ви помага да ги чувате вашите лозинки безбедни

Безбедна лозинка за Strongbox

Едно од „злата“ што го трпиме со толку многу технологија е да мораме да запомниме десетици различни лозинки за секоја од услугите на кои сме претплатени или сме ги регистрирале. За да ни помогнат во оваа задача, имаме бесконечни програми кои предупредуваат дека користат воена технологија за да ги шифрираат. Безбедна лозинка за Strongbox Таа е една од нив, но со многу високи стандарди за безбедност и ревизија.

Кога треба да ја внесете лозинката на една од стотиците услуги во кои без да сфатите се регистриравте и по некое време не се сеќавате на лозинката, имате тенденција да размислувате зошто немате програма за да ги зачувате за вас. Погледнувате низ мрежата и гледате тони референци на истите програми одново и одново.

Јас се осмелувам да кажам дека безбедна лозинка за Strongbox одлично ја исполнува својата функција Плус Имате три опции за да можете да ја користите програмата. Бесплатно, еднократно плаќање или со модел на претплата. Strongbox започна како проект за iOS, но со оглед на интересот на корисниците и успехот на програмата, развивачите Тие одлучија да создадат еден за macOS.

Strongbox за безбедно чување на лозинките

Една од карактеристиките што го прави посебен во споредба со другите слични програми е тоа што е целосно компатибилен со една од најпознатите програми, KeePass. Од крајот на 2018 година можете да имате прилагодени полиња, прилози, икони ...;

Некои од алгоритмите користено од Strongbox, плус компатибилност со YubiKey безбедни хардверски белези што може да се ревидираат во секое време преку GitHub, се:

 • AES256
 • Твофиш
 • Аргон2Д
 • ChaCha20
 • Salsa20

Можете исто така да складирајте податоци во облакот, ако тоа е ваша желба, бидејќи исто така можете да ги чувате локално. Достапните услуги се:

Цената на оваа апликација е 49,99 € како опција за еднократна набавка. Иако можете да се претплатите за 1 € месечно или да ја задржите неговата бесплатна верзија.

Апликацијата повеќе не е достапна во App Store

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.