Што е True Tone iPhone и за што служи?

вистински тон-iphone

Многу корисници на уредите на Apple не знаат што е тоа True Tone iPhone, А доколку сте во оваа група на луѓе, ви препорачуваме да го прочитате постот што го подготвивме по овој повод.

Пред неколку години, Apple донесе одлука да ги иновираат своите мобилни телефони што се однесува до природното и органското искуство. За време на настан во 2016 година, ќе биде објавено нова функција кои би биле вклучени во iPad Pro наречен Вистински тон. 

Употреба на вистински тон

Оваа технологија наречена True Tone користи повеќеканални сензори кои се унапредени со цел да прилагодете ја бојата и интензитетот на екраните, за да одговараат на амбиенталната светлина и сликите да се чувствуваат поприродно.

На пример, ако читате обична книга, ќе забележите дека кога ќе ја прочитате, нејзините страници добиваат бојата на светлината во собата. Ако светлото на местото е топло, страниците тие ќе ја рефлектираат таа топла боја.

Напротив, ако читате во близина на прозорецот и сонцето сјае, страниците ќе ги рефлектираат сончевите зраци. и тие ќе изгледаат побели. Од друга страна, пикселите на дигитален екран како што е iPhone тие не ја рефлектираат амбиенталната светлина. 

Наместо тоа, вашите пиксели Тие ќе испуштаат своја боја и температура. Во основа, сликите што ги гледате Тие ќе имаат многу поприроден изглед. 

Како функционира True Tone

поставки за вистински тон-iphone

Работата на Вистински тон iPhone тоа е исклучително интересно. Оние уреди кои користат ваков тип на технологија доаѓаат со сензори способен за откривање на нијансата и осветленоста на амбиенталната светлина.

Уредите потоа ќе ги користат овие податоци за да Автоматски приспособете го екранот. На овој начин ќе се поправи бела точка и осветлување во зависност од амбиенталната светлина.

Така, мобилните телефони ќе понудат правилен тип на бела точка во секое сценарио. таква технологија не е ново, Па, има десктоп монитори кои го имаат вградено веќе неколку години.

True Tone ќе се погрижи топли или ладни бои на вашиот мобилен екран совршено да одговара на светлината на местото каде што се наоѓате.

Без разлика каде го користите вашиот iPhone, уредот автоматски ќе открие температура и светлина за да не ви страда видот премногу не мора ни да го присилуваш.

Начини за активирање True Tone

Во зависност од уредот на Apple што го имате, можеби ќе можете да следите различни инструкции:

На iPhone

Ако имате iPhone, она што ќе треба да го направите е следново:

 • Пристапете до апликацијата «подесувања".
 • Потоа, внесете го делот „Екран и осветленост“.
 • Откако ќе влезете во овој екран, на горниот дел од екранот ќе ја најдете лентата за зголемување или намалување на осветленоста.
 • Под таа лента, ќе ја најдете опцијата «точно тон".
 • За да го активирате, само треба да го притиснете прекинувачот.

Штом забележите дека прекинувачот станува зелен, можете да го однесете вашиот мобилен во друга просторија да потврдите дека светлината се менува во однос на светлината на околината во која се наоѓате.

На MacBook Pro

Во случај да имате MacBook Pro, можете исто така активирајте ја функцијата True Tone. Чекорите што треба да се следат се:

 • Кликнете на иконата со логото на каснато јаболко во горниот лев агол на екранот.
 • Кога ќе се појави менито, ќе треба да кликнете на функцијата «Преференци на системот".
 • Ова ќе ви овозможи пристап до нов прозорец и тука ќе треба да кликнете на „Екрани“.
 • Сега ќе се појави екран во кој ќе добиете «точно тон» веднаш под лизгачот.

Откако ќе ја активирате функцијата, ќе видите како е екранот на компјутерот ќе ги прилагоди боите на MacBook во зависност од количината на амбиентална светлина што ја има.

Дали е потребно да се активира оваа функција?

disable-true-tone-iphone

Во случај да сакате да го направите вашиот Apple уред сличен на хартија од книга, тогаш ќе ви се допадне. точно тон iPhoneЗа среќа, оваа функција не е единствената што е достапна што ќе ви помогне да имате подобро искуство при гледањето.

Може да користите и Night Shift или темниот режим. За почеток, темниот режим ќе биде совршен за средини со слаба осветленост бидејќи ја заменува обичната светла позадина. за темна и ќе го смени текстот во бела боја.

Ако не сакате да користите Вистински тон iPhone во текот на ноќта, можете да изберете да користите Night Shift или темниот режим на вашиот iPhone.

Секако, ќе имате прилагодување на осветленоста. На кој било уред што го имате, а тоа е Apple и има сензор за светлина, вашиот екран автоматски ќе се прилагоди што се однесува до нивото на осветленост.

Конечно, ако нашиот пост за Вистински тон iPhone Дали ви беше корисно, имаме уште многу упатства за уредите на Apple.

Во нашиот блог имаме информации кои ќе ви бидат корисни. решавајте ги проблемите што ги имаат вашите уреди Apple.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Нирвана dijo

  Прочитав дека ако батеријата е инсталирана во неовластени работилници, но со истите марки на батерии (MFI), оваа функција TRUE TONE престанува да работи. Дали има нешто што го имаат само овластените работилници?