TSMC заработува богатство благодарение на Apple

TSMC

Откорната река, добивка на рибари. Тоа е мотото што треба да стои на ѕидот во седиштето на производителот на чипови. TSMC. Додека светот е во превирања поради недостигот на чипови, некои големи рибари, како TSMC, се впечатливи во злато.

Овој производител на процесори толку важно како Apple A и M серии, штотуку објави некои бројки од продажбата за минатата година, а вистината е дека бројките одразуваат спектакуларни профити. Претпоставувам дека директорите на Apple ќе добијат добра серија за Божиќ од Тајван….

Добро познатиот производител на процесори TSMC објави некои сметководствени бројки за финансиската 2020 година и вистината е дека тие се спектакуларни, имајќи ја предвид кризата што ја трпиме низ целата планета поради недостигот на чипови и процесори.

Компанијата објави дека има раст на приходите од 24,1% во 2021 година во однос на претходната година. И имајте на ум дека една четвртина од тие приходи беа генерирани од Apple. На краток рок, ова е несомнено одлична вест, но опасна на среден и долг рок. 25% од прометот на TSMC го носи еден клиент: Apple.

Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., освен што пријавил таков приход, објавил и дека има регистрирано зголемување на 16,4% во заработката од четвртиот квартал минатата година. Со овие бројки, компанијата ги зголеми прогнозите за раст на приходите, кои сега ги ставаат меѓу 15 и 20 проценти.

TSMC веќе започна со тестови за да започне со масовно производство на нови 3nm процесори, нешто што Apple го чека како дожд во мај за своите iPhone, iPad и Mac од 2023 година. Без сомнение, добрата работа што TSMC ја правеше овие години за Apple сега се исплати.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)